Много теории твърдят, че гениалността и лудостта вървят ръка за ръка, но това така и не е доказано. Въпреки това съществуват няколко примера, които подкрепят това становище.
Винсент Ван Гог
Един от най-великите художници е роден на 30 март 1853 година и се самоубива на 29 юли 1890 година. Неговите картини се познават по уникалния стил на изразяване, но Винсент Ван Гог става известен едва след смъртта си.
Холандският художник, който е едни от най-признатите творци на световното изкуство, не е живял лек живот.
В характера на Ван Гог са се съчетавали невиждана за онова време ексцентричност и срамежливост, които го карали да отбягва дори хората, които се опитват да му помогнат.
Гениалният художник е известен с това, че е отрязал едното си ухо, ял е боята, с която рисува, и пиел терпентин.
Според няколко психоаналитици Ван Гог е страдал от биполярно разстройство, при което са характерни маниакалната депресия и креативност.
Едгар Алан По
Известният американски поет и писател е роден на 19 януари 1809 година и умира на 7 октомври 1849 година.
Авторът на едни от най-популярните детективски романи също е страдал от маниакална депресия и често споделял, че иска да се самоубие.
Точната причина за смъртта на Едгар Алан По и до днес не е известна, но се предполага, че злоупотребяването с алкохол е довело до края на писателя.
„Хората ме наричат луд, но все още не е изяснено дали лудостта не е висша форма на интелект и дали всичко славно,
всичко задълбочено, не е рожба на болната мисъл, на онези настроения на ума, достигнати за сметка на разума.” – твърдял По.
Лудвиг Ван Бетовен
Приносът на австрийския композитор за музиката е монументален, но и той не е имал лек живот.
Лудвиг Ван Бетовен е роден на 26 март 1827 година и е отгледан от баща алкохолик, който често пребивал с жестокост сина си. В резултат на насилието Бетховен започва да оглушава от 30-годишна възраст, като на 49 години е бил напълно глух.
Бетовен също е говорил често за самоубийство, а съвременните изследователи смятат, че и композиторът е страдал от биполярно разстройство.
Сър Исак Нютон
Авторът на Закона за гравитацията е страдал от психични проблеми, характеризиращи се с промяна на настроението, заради които е било трудно да се общува с него.
Исак Нютон е роден на 4 януари 1643 година, като баща му загива след неговото раждане и е отделен от майка си, когато е само на 2 години. Смята се, че травмиращото му детство създава психичните му проблеми след време.
Коментари