Sanovnik.bg»Статии»Загадки на древността»Откриха надгробната плоча на Стефан Караджа

Откриха надгробната плоча на Стефан Караджа

Антония Р.Антония Р.
Джедай
2k
Надгробна плоча

Автентичният надгробен камък на българския войвода Стефан Караджа беше открит в Русе в основите на къщата-музей на Баба Тонка след ремонтни дейности.

Близо 150-годишната реликва се появи, след като години наред българските историци я смятаха за изчезнала.

Ценният паметник е намерен при строителна дейност в къщата-музей на Баба Тонка и е украсен с традиционните малки кръстове и плетеници, а надписите върху плочата са изписани калиграфски.

Находката е намерена малко преди да бъде залята с тонове бетон от строителните работници, които са укрепвали основите на сградата.

Според някои исторически източници надгробната плоча е била поръчана от Баба Тонка и поставена около 6 месеца след погребението на Стефан Караджа.

Друга версия разказва, че паметникът е направен по инициатива на настоятелството на читалище “Зора”.

Пантеона в Русе

Камъкът е от местен варовик, а украсата е типична за русенската каменоделска школа.

По всяка вероятност плочата е била спасена през 1962 г. от музейни работници след премахването на гробището в Парка на възрожденците, където Стефан Караджа е бил погребан.

Според спомените на съвременниците му след смъртта си Стефан Караджа е погребан в Старото русенско гробище, където сега се намира парка.

Мястото, където българският войвода е бил положен, е било отбелязано от Баба Тонка, а по-късно там е сложен и надгробен паметник.

Директорът на музея е първият специалист, който е видял надгробната плоча.

Изненадваща за историците е изписаната дата на смъртта на Караджата. Докато в историческите справки е посочено, че войводата е починал на 31 юли 1868 г., според кръста това е станало ден по-рано.

Обяснение дава местният вестник в броя си от 4 август същата година. Според публикацията "разбойникът Стефан" е починал през нощта на 30 срещу 31 юли. Сутринта на 31-ви идва свещеник, който установява смъртта, затова и се приема датата 31 юли.

Специалистите смятат, че не се налага промяна в официалната биография на Стефан Караджа заради това разминаване.

Плочата ще бъде изложена в къщата на Баба Тонка, която ще отвори врати след ремонта на 6 май – Празникът на град Русе.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest