При разкопки в района на връх Кози грамади в Средна гора е открит голям тракийски храм и светилище на древногръцките богове Зевс и Хера. Античните паметници обхващат площ от 50 кв. м.
Откритието е направено от екип на Националния исторически музей, под ръководството на доц. д-р Иван Христов.
Откритите артефакти са причислени към римската епоха.
Сред находките са монети от времето на император Елабагал и мраморни плочки с изображението на Зевс.
Участниците от експедицията, открили и монети от времето на Филип II и Александър Велики, и над 1000 керамични съда, пренасяни като дарове на боговете.
Археолозите предполагат, че светилището е изградено през ранножелязната епоха (VIII -VII в. пр. Хр.) и е функционирало до V в. сл. Хр.
Преди няколко години български археолози откриха и друго езическо светилище - култовата стая на богинята Кибела.
Мраморната стая на финикийскта богиня бе открита край Велико Търново.
Този храм доказа, че Кибела е била почитана и от траките. Наричана е още "Великата майка" и "Майката земя", защото е смятана за майка на всички богове и всичко живо на Земята.
Олицетворявана е чрез силата на природата - гори, планини и животни. В древногръцката митология еквивалент на Кибела е богинята Рея. Култът към Кибела е въведен за първи път в Рим през 204 г. пр. Хр.
Откритата стая напомня обществена сграда и е изградена в края на II или началото на III в. Стените и подът са облицовани с разноцветни мраморни плочки.
Ръководителят на разкопките - д-р Павлина Владкова, твърди, че в тази сграда са се провеждали различни ритуали, посветени на Кибела.
През 2011 г. екип от Националния археологически институт под ръководството на Диана Гергова откри тракийско светилище на бог Дионис.
Светилището е открито в района на връх Острец край Велинград. Според Гергова това светилище е едно от най-големите открития в Западните Родопи.
Сред интересните находки на експедицията са железен жезъл, завършващ с три змии и мраморна плочка от римската епоха. Тези артефакти са сигурно доказателство за това, че светилището е посветено на бог Дионис.
Археолозите смятат, че храмът е построен от бесите - древно тракийско племе.
Връх Острец се приема като легендарно място, защото в миналото е служел за връзка между европейските и азиатските цивилизации.
След направеното откритие интерес към областта около Велинград проявили и археолози от САЩ, Полша и Норвегия.
Според Гергова целия район около Велинград е осеян от светилища и затова изследователските разкопки в местността продължават и до днес.
Коментари