Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Трови ни нов устойчив газ с парников ефект в атмосферата

Трови ни нов устойчив газ с парников ефект в атмосферата

Пламена M.Пламена M.
Джедай
983
Парникови газове
3D куб Ubik за деца и възрастни
Препоръчано за малки и големи:
3D куб Ubik за деца и възрастни
17.00 лв.

Учени от университета в Торонто откриха наличието на нов силно устойчив газ с парников ефект в атмосферата. Това е изкуствено създаденият перфлуоротрибуниламин (PFTBA).

Перфлуоротрибуниламинът е газ, използван в производството на електронно и електрическо оборудване. Анализите на учените от Торонто показват, че именно той има най-силно излъчващ ефект от всички газове, намиращи се в атмосферата.

До сега най-голям ефект за глобалното затопляне се предполагаше, че има въглеродният двуокис. Перфлуоротрибуниламинът не бе включван в "семейството" на газовете с парников ефект.

Парников ефект

С направеното откритие обаче става ясно, че за период от 100 години този газ има значително по-голям ефект за глобалното затопляне дори от въглеродния двуокис. Една молекула от PFTBA в атмосферата има същия ефект като 7 100 молекули CO2!

Намереният газ има дълъг живот в долната част на атмосферата и се разгражда много по-бавно от другите вредни газове в по-високите слоеве. До момента не е известен агент, който да може да го елиминира.

Като цяло парниковите газове представляват естествени или синтетични газове. Те попадат в атмосферата предимно чрез емисии, но и отчасти възникват в нея чрез химични реакции.

Замърсяване

Според Протокола от Киото, емисиите на следните парни газове значително трябва да се намалят, а именно на: Въглероден двуокис (CO2), метан (CH4), двуазотен окис (N2O), халогенирани хидрофлуорни въглеводороди (H-FCKW/HFC), перфлуорни въглеводороди (FKW/PFC), серен хексафлуорид (SF6).

Най-важният газ, предизвикващ допълнителен парников ефект, е въглеродният диоксид (CO2). В последните 20 години 75% от антропогенните CO2-емисии в атмосферата са в следствие на изгарянето на твърди горива. От 1750 до 2001 се е стигнало до повишаване на концентрацията на CO2 в атмосферата с около 31%.

Спрямо доказаните вреди, които нанася въглеродният диоксид на атмосферата, е плашещо да се помисли какви са те в следствие на открития перфлуоротрибуниламин. Неговите нива с много по-голяма концентрация, а времето на разпад – много по-дълго.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4.2
51
44
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Анонимен
Здравко Димов 12 год
Здравко Димов 12 год
Еми така ще си отиде земята. Ние хората сме вредители. Знаем че вредим на земята и пак продължаваме даже още повече с тоя гадния CO2 и онзи газ по-горе за който пишеше. Сигурен съм че не извънземни, не метеорити, не черни дупки ще ни погубят а ние самите ще се самоунищожим!!! УЧЕНИ стига сте правили платки и ГМО-та а измислете нещо което да генерира от перфлуоротрибуниламина кислород! Парниковия ефект започна ехооо!!! Как ще я караме така?!?
29.04.2015 10:12
1