Атмосферата е една от най-защитните и важни части на нашата планета. Предпазва ни от суровите условия на космическото пространство, като например слънчевата радиация и космическите отломки. Въпреки огромното й значение и влияние върху живота ни, хората като цяло не са добре запознати с нея. За да ви убедим в това, ето и няколко непознати факта за земната атмосфера.
Небето в действителност е виолетово
Вярвате или не, действителният цвят на небето над главите ни всъщност е лилаво. Когато слънчевите лъчи навлизат, техните частици се абсорбират от атмосферата, въздуха и водата и веществата имитират светлината. Това разсейване по пътя на светлината към очите ни достига на къси вълни, които в действителност са виолетови. Виждаме небето синьо, защото очите ни по-лесно възприемат този цвят.
Кога има повече вода в атмосферата?
Повечето хора смятат, че има повече вода в небето, когато се забелязва гъста облачност. Знаем, че облаците са съставени основно от вода. В действителност съдържанието на живителната течност в атмосферата е почти константно. Около 90 процента от водата в атмосферата е под формата на невидима водна пара.
Как да гадаем времето по следите на самолетите?
Чудили ли сте се защо самолетите оставят диря в небето след себе си? Тези бели следи се наричат кондензационни пътеки. Образуват се, когато горещите изгорели газове на самолетите се смесят със студения въздух в небето. Газовете стават видими, точно както топлия дъх в студен ден. Ако следите изчезват бързо, това означава, че на големите височини има ниско съдържание на влага, което е показател за добро време. Гъстите и устойчиви инверсионни следи са сигнал за висока влажност на въздуха, което означава, че идва буря.
Да загубиш атмосферата
Земята е губила няколко пъти атмосферата си. Това е ставало в ранните стадии на историята й. За последно планетата е губила връхния си слой, когато се сблъсква с огромен планетоподобен космически обект. Резултат от този сблъсък е и Луната.
Без парниковия ефект животът е невъзможен
Без различните газове в атмосферата на Земята щеше да бъде твърде студено за нас да съществуваме. Водните пари, въглеродният двуокис и други газове в атмосферата задържат топлината на слънцето, която се излъчва от повърхността на планетата, помагайки за оцеляването на живота.
Процесът е известен като парников ефект. Разбира се, наличието на прекалено много газове в атмосферата може да вдигне температурата на планетата и да направи нейната повърхност необитаема като Венера.
Коментари