Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Скритата брутална история на Индонезия

Скритата брутална история на Индонезия

Антония Р.Антония Р.
Джедай
2k731
Индонезия

Лентата The Act of Killing на режисьора Джошуа Опенхаймер разкри тъмното минало на Индонезия, свързано с масовите убийства на комунисти през 1965-1966 г.

Главният персонаж във филма - Анвар Конго, открито разказва как е измъчвал завързаните си жертви с примки от бодлива тел върху шиите им, докато ги задуши. По този начин е убил 1000 души.

"Първоначално ги измъчвахме до смърт, но така се лееше твърде много кръв - имаше опасност да ни разкрият. Затова разработихме по-добра система", споделя свидетелят на масовите зверства.

Авторите на лентата споделят, че жестоките убийци с гордост разказвали за деянията си, тъй като се смятали за национални герои, които са защитавали родината си.

В Индонезия убийците на комунисти са наричани "червената опасност".

Първите прояви на насилие в страната започнали от 1 октомври 1965 г., когато са убити шестима индонезийски генерали.

И макар че и до ден днешен не се знае кой е убиецът, вината за престъплението е стоварена върху комунистите.

Генерал Сухарто повежда борбата срещу комунистите, които от гледна точка на Запада и прозападно настроените военни били станали твърде влиятелни.

Борободур

В средата на 60-те години Комунистическата партия на Индонезия разполага с около 20 милиона поддръжници и след Китай и СССР е третата най-голяма комунистическа партия в света.

През следващите месеци в страната се провежда „чистка“, в която са убити между половин и три милиона членове на Комунистическата партия.

В акцията са били включени както военни групировки, така и обикновени граждани.

През този период в Индонезия свободно са се раздавали списъци, съдържащи имената на хора, които трябва да бъдат ликвидирани.

Всеки, който имал някаква връзка с комунисти, бил арестуван и убиван.

Всички досегашни опити за някакво преодоляване на тази тъмна страница от индонезийската история са били по-скоро половинчати.

Първият демократично избран президент Абдурахман Уахид се извини през март 2000 г. официално, но не за действията на индонезийското правителство, а само за делата на мюсюлманската организация Надатул Улама, свързана със зверствата, извършени през втората половина на 60-те години.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest