Високите хора са по-умни, заемат по-отговорни позиции в работата и печелят по-добри пари, отколкото ниските по природа хора, твърдят американски учени.
Експертите смятат, че тази закономерност не е свързана толкова със социалните, а с физиологичните условия за развитието на индивида в съвременното общество.
Експертите от Принстънския университет установили, че дори и при децата, където влиянието на социалните аспекти на човешкото общество е много малко, по-едрите малчугани имат по-развити когнитивни умения, отколкото техните по-дребни връстници.
Това накарало авторите на изследването да заключат, че именно физиологичните фактори и по-специално, хранителния режим на майката по време на бременността и след това диетата на децата, оказва силно влияние, както на физическия им растеж, така и на умственото развитие.
За да подкрепят тезата си с документи, учените проучили даннии на свои колеги от 1958 г. и 1970 г. През тези периоди акселерацията(ускореното, преждевременно физическо развитие на човешкия организъм) не е била толкова изразена, както днес.
Оказало се, че според данните, високите хора имали по-високи печалби, заемали много по-важни позиции, отколкото хора с под средния растеж.
В миналото, този феномен се дължал на обществото, когато внушителният ръст е будел респект и е бел предимство.
Коментари