Изследователи от университета в Оксфорд смятат, че кучетата са по-умни от котките, защото са общителни, социални млекопитаещи, а социализацията изисква допълнителни мозъчни ресурси.
Това е едно от наблюденията, направени в процеса на безпрецедентен научен проект – да се създаде карта на еволюционните изменения на мозъка при различните видове млекопитаещи в продължение на 60 милиона години.
Изследователите са открили, че няма единен сценарий на еволюцията на мозъка при млекопитаещите. Различните видове мозъци са еволюирали по съвсем различни схеми. Съществува и връзка между социалността на млекопитаещите и относителния размер на мозъка им.
По време на проекта на анализ са били подложени данни за относителния размер на мозъка и тялото при повече от 500 съвременни и изкопаеми млекопитаещи.
Оказало се, че най-много с течение на времето се увеличил спрямо масата мозъкът на маймуната. След нея се нареждат конете, делфините, камилите и кучетата.
Всички видове млекопитаещи, при които мозъкът се е увеличил повече, са склонни към социалност – живот в стабилни, структурирани групи. Мозъкът на животните-единаци, например котки, елени и носорози, за същия период от време се е увеличил по-малко.
В предишни изследвания на въпроса защо при отделни видове съвременни млекопитаещи животни мозъкът е по-голям, отколкото на други, отговори са търсени в сравнения между родствени видове.
Учените са смятали, че има някаква обща за всички млекопитаещи тенденция за увеличаване на обема на мозъка спрямо тялото. Екип от учени от Оксфордския институт за когнитивна и еволюционна антропология е опровергал това схващане.
Оказало се, че при различните видове млекопитаещи мозъкът е еволюирал в различна степен и се е уголемил не при всички. Може да се предположи, че на социалните видове животни им се налага да мислят повече.
Сътрудничеството и съгласуваността на действията, които са необходими за живота в групата, изискват голям умствен труд, затова с времето млекопитаещите са принудени да се справят с него, и затова мозъкът им е станал по-голям.
Според учените, дори при животни, толкова тясно контактуващи с човека, като котките, обема на мозъка в обема на тялото е значително по-малък отколкото са същите показатели при кучетата и конете. Според изследователите, това е така, защото котките не са социални.
Методът на изследването е бил на основата на сравняване данните на измерванията на мозъка и тялото на всеки от видовете съвременни млекопитаещи с аналогични измервания на останки на изкопаеми предци на вида.
След това се е оценявало темпото на ръст на мозъка относително на тялото, за да се види променяло ли се е с времето това съотношение. Накрая, темпото на растеж на мозъка на отделните видове млекопитаещи са сравнявани, за да се определи съществува ли някаква тенденция.
Любителите на котки няма да се учудят от резултатите на изследването. Никой не се съмнява, че котките умеят да крият ума си по-добре от кучетата и най-вероятно си го пазят някъде на сигурно място.
Коментари