Европейският спътник GOCE - Gravity field and steady-state Ocean Circulation Explorer се разпадна и изгоря в земната атмосфера.
Спътниковата лаборатория се разпадна на 11 ноември около 1 часа вечерта централноевропейско време без да причини щети при падането си на Земята.
Теглото на спътника на Европейската космическа агенция е било 1.2 тона, а е бил създаден за изучаването на гравитационното поле на Земята и движението на океаните.
Към 3 вечерта българско време спътникът е влязъл в земната атмосфера и се е разпаднал в горните ѝ слоеве.
По данни на агенцията в момента спътникът се намира в орбита на височина около 160 километра.
Прогнозите са били, че апаратът ще навлезе в земната атмосфера на 10 ноември в 23:02 часа по Гринуич.
Той е бил изстрелян през 2009 г. от руския космодрум Плесецк с ракета носител "Рокот".
На 11 март 2011 г. сателитът успя да регистрира звукови вълни, чрез които предсказа силно земетресение в Япония.
Европейският спътник успя да уточни и параметрите на океанските течения.
На 21 октомври тази година запасът на космическия апарат от ксенон приключи и спътникът постепенно започна да се снижава.
Първоначално бе планирано мисията GOCE да продължи 20 месеца, но ЕКА я удължи до края на 2012 г., след като се оказа, че консумацията на гориво е по-малка от очакваното.
Височината на спътника над Земята е била намалена от 255 км на 224 км.
Бордовият компютър и приборите на спътника все още работят и учените продължават да получават данни от апарата в реално време.
Спътникът е навлязъл в земната атмосфера над територията, обхващаща Сибир, западната част на Тихия океан, източната част на Индийския океан и Антарктика.
При разпадането му се очаква до повърхността на Земята да достигне една четвърт от масата на спътника, която ще се разцепи на 30-40 фрагмента.
Въпреки спекулациите в много медии за катастрофални последици, учените не очакват отломките от спътника да създадат проблеми на земната повърхност.
Това е първото неконтролирано падане на спътник за последните 25 години на космическите изследвания.
Коментари