Учени от Еврейския университет в Йерусалим са направили удивително откритие. При разкопки на ханаанския град Хацор, в северната част на Израел са открити части от сфинкс.
Статуите на сфинксове за характерни за времето на Старото царство на Египет. Според археолози първия сфинкс е бил направен по време на режима на царете от IV династия. Учените смятат, че той е представлявал портрет на кралица Хетеферес II от въпросната династия.
Модата за изработване на сфинксове и изсичането на ликовете на водачите на Древен Египет е била широко разпространена в египетската култура. Общия им брой надхвърля хиляди, като безспорно най-известен е Великият сфинкс в Гиза.
Откритието на израелските археолози е уникално по две причини. От една страна, за първи път учени откриват сфинксове извън пределите на древната египетската империя, а именно на територията на Източното Средиземноморие.
От друга страна, открития сфинкс не е просто сфинкс. Находката представлява части от статуя, с предни лапи на полулъв-получовек. Между тези лапи е изсечено лицето на Великия фараон Менакура.
Менакура, по-известен като Микерин (Непобедимият дух на Ра) е най-малкият син на Хеопс. Хрониките на Египетското царство го описват като добър и справедлив владетел. Сведенията за неговото царуване в описанията на Херодот изобилстват от примери за добрината на сърцето му и на щедростта му.
Индиректно доказателство за характера на Менакура може да се търси и в последното убежище на душата му – пирамидата Менакура (Микерин), една от пирамидите в Гиза. Гробницата на Непобедимия дух на Ра е висока едва 62 метра.
Авторите на откритието не са единодушни обстоятелствата, при които сфинксът с образа на Менакура е попаднал на територията на днешен Израел. Водещата хипотеза е, че сфинксът е изпратен в ханаанската земя като подарък от някои от по-късните владетели на Египет.
Коментари