Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Наука и Експерименти»Какво заимства биониката от животните

Какво заимства биониката от животните

Пламена M.Пламена M.
Джедай
983
Бионика
3D куб Ubik за деца и възрастни
Препоръчано за малки и големи:
3D куб Ubik за деца и възрастни
17.00 лв.

Термина бионика се среща все по-често. Това е „прилагането на методи и системи, открити в природата в изучаването и проектирането на инженерни системи и модерни технологии“.

Примерите за нея са навсякъде - сонари, радари, протези, биохимикали и прочее, до все още не напълно осъществими идеи, като допълнителна памет, свързване на два или повече човешки мозъка, сваляне на информация направо от мозъка и др.

Биониката е тясно свързана с биологията, физиката, химията, кибернетиката и инженерните науки. Поради това тя има няколко раздела - архитектурно-строителна бионика, бионика в медицината, „икономическа бионика“. И всички те заимстват своите модели от природата.

Човешки мозък

Животните са голям дял в природата. Те са се превърнали в основоположни модели на по-голямата част от изобретенията на биониката.

Летейки като бръмбар

Виктор Гребенников е учен, победил физичните закони чрез заимстване от животинските видове. Технологията, която той е откраднал от вид бръмбари, му позволява да победи гравитацията. С нея човек може да лети с до 90 км/ч, защитен от околната среда, невидим, а дори и да падне, е напълно предпазен от удара и няма начин да пострада.

Почистване на прозорци

Въпреки че звучи фантастично и невероятно, тази технология е доказано съществувала през миналия век. Но както става с много твърде хубави неща, със смъртта на Виктор Гребенников през 2001 г. първият прототип на антигравитатора мистериозно също потъва в забвение. Чисто и просто изчезва.

Да почистим с крилете на пеперудите

Наскоро екип френски техници от Френския национален център за научни изследвания, разработиха нова технология за прозорци, които се почистват сами. По подобие на крилете на пеперудите, те отблъскват водата и нечистотиите. По своите криле насекомите имат миниатюрни вафлички, които не позволяват на водните капки да се разливат, а вместо това увличат със себе си праха.

Крила на пеперуда

Идеята идва на Кристоф Пероз. За да я осъществи, той излива върху крило на пеперуда течен полимер на силиконова основа и го оставят да изсъхне. След това обелва втвърдения полимер и го използва като отливка, за да създадат слоеве с дебелина 900 нанометра (9 милионни от метъра).

От тях започват да се произвеждат филми, с които се облицова стъклото. Подобни стъкла не задържат прах и вода и са идеални за автомобили.

Има още хиляди примери за животински прототипи в бионичните открития. В ежедневието си ние непрекъснато използваме материали с образец в природата. Изкуственият пух в завивките и дрехите например имитира свойствата на птичия.

С развитието си тази наука показва, че техника и природа всъщност могат да вървят ръка за ръка, да се допълват, а не да се взаимоизключват.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest