Наскоро проведено проучване, проведено от екип от университета в Копенхаген, достигна до доста интересно и нетрадиционно обяснение за произхода на хората със сини очи.
Всички синеоки хора по целия свят имат идентичен произход. Те са с един-единствен, общ прародител. Това твърди говорителят на екипа от Университета в Копенхаген, който е установил, че синият цвят на очите се дължи на генна мутация, възникнала преди 6-10 хиляди години.
Когато се е зараждало човечеството, разликите между хората, като днешните, не е имало. Всички хора са имали еднакъв, кафяв цвят на очите. През годините обаче, генна мутация в гена OCA2 в нашите хромозоми, довела до промяна и възможността за син цвят на очите.
Генът OCA2 кодира т.нар. Р-протеин. Той е пряко свързан с производството на меланин - пигмента, който придава цвят на очите, кожата и косата. Трябва да се спомене обаче, че тази мутация не "изключва" напълно гена.
Ако го беше изключил, човешките същества нямаше да имат меланин в кожата, косата или очите си. Това щеше да означава, че всички щяхме да сме албиноси.
Различните вариации на цвета на очите, от зелено до кафяво, е обясняван от количеството на меланин в ириса. Разликата между тях и синеоките обаче идва от факта, че при тях липсват каквито и да било вариации в меланина.
Изследователите заключват, че подобна странност се предава генно, т.е. всички синеоки имат един и същи прародител, като са наследили от него мутиралия ген.
Индивидуалните вариации при кафявооките позволяват на ДНК-то, което контролира производството на меланин, да произвежда изключително много цветови разновидности - от зеленикаво, през лешниково до толкова тъмно кафяво, че изглежда черно.
Мутацията, която представляват сините очи, е една от многото от този тип. Такива се наблюдават и при цвета на косата, плешивостта, бенките и луничките.
Тези мутации не са опасни и нямат отношение към начина и продължителността на живота. И даже напротив – придават индивидуалност и характер, като ни правят по-лесно различими и уникални.
Коментари
хареса ми