Всеки е проливал сълзи през живота си. Причините са различни, но резултатът – един и същ.
Всъщност е установено, че до 12 години плачат всички деца, а после - най-вече момичетата. Разбира се, жените не рядко използват сълзите като оръжие, но главните виновници за тях са променливите им хормони.
Сълзите заглушават болката. Или по-точно, солената течност, която попада в очите, след като силните емоции раздразнят слъзната жлеза, разположена над очната ябълка. Заедно с това, антибактериалните белтъчни вещества и хормоните, съдържащи се в сълзите, понижават вероятността от заразяване с инфекции, усилвайки съпротивляемостта на организма, същевременно влияейки успокояващо на психиката. Когато плачем, ние освобождаваме прекомерното напрежение от нервната система.
Когато плачем заради някоя емоция, това кара организма ни да понижава нивата на манган в тялото. Той е виновника за нивото на стреса. Заради това, когато се наплачем хубаво, сякаш ни олеква.
Когато детето се удари, е нормално да се разплаче. Но това всъщност е полезно, тъй като високото съдържание на соли, минерални и антибактериални вещества в течността на слъзните жлези, подпомагат бързото заздравяване на порезни и други рани, и не позволява на кожата да остарява преждевременно.
Неизплаканите сълзи пък са много вредни. Те водят до язва на стомаха, възпаление на дебелото черво, астма, сърдечна недостатъчност и други заболявания. За това – плачете, когато ви се плаче, няма нищо лошо в това.
Специалистите твърдят, че сълзите от радост са много полезни. Дори се отразяват благотворно на външността.
Други благотворни ползи на плача и сълзите са:
- Сълзите имат антибактериално действие, подпомагайки заздравяването на раните по кожата;
- Плача намалява вероятността от заразяване с инфекции, тъй като се засилва съпротивляемостта на организма;
- Чрез сълзите се извеждат шлаките и се преодолява стресът;
- Плачът намалява рискът от развитие на язва на стомаха, мигрена и хипертония;
- Благодарение на сълзите кожата под очите по-дълго време остава млада.
Сълзите, предизвикани от различни фактори, имат различен химичен състав и дори различна миризма.
Коментари