Празненството по случай рождения ден на човек води своето начало от древните времена, когато хората се научили да гадаят по звездите.
Въз основа на факти, като точният час, ден, месец и година, когато се е появил всеки на белия свят, вече било възможно да се изготвя и хороскоп. А в древните времена хороскопът или предсказаната съдба били от изключително значение.
Едни от най-големите празненства за рожден ден правели египетските фараони. Честването на празника обикновено зависело от богатството и властта на рожденика.
Клеопатра и Нерон са известни с гръмките си празненства по случай рождените си дни. Римските владетели пък устройвали всенародни веселия. А Октавиан Август празнувал празника си всеки месец.
Смята се, че точно на рождения ден на човек, коварните зли сили получават големи шансове да причинят някоя и друга беда. Това е така, тъй като духовете са привлечени от веселба и промени, а този празник предлага комбинация от двете наведнъж. Поради тази причина са измислени добрите пожелания към рожденика, опит да предпазим него и себе си от злите сили.
Самото празненство по случая води своето начало от времето, от когато се водят летописите. В наши дни празникът е добил съвременният си вид най-вероятно в Германия. Там децата започнали да получават подаръци и украсени със свещи торти.
Най-големи промени по отношение честването на рождените дни настъпва след раждането на Христа. Дълго време новородените били кръщавани с имената на християнските светци, а рождения ден се чествал на празника на светците, чиито имена носели, вместо на собствените им рождени дни. Днес честваме и рождения, и именния си ден.
От източната традиция за честване на рождени дни е навлязъл изразът: "струва колкото теглото си в злато". На 60-тия си рожден ден Ага Хан III се качил на кантара и заковал на 120 килограма. Като подарък за празника си получил същото количество злато и диаманти.
Друга прекрасна традиция, свързана с рождените дни, произлиза от Китай. Навремето хората смятали, че от 60-тия рожден ден нататък, човек трябва да започне да брои наново.
Коментари