Sanovnik.bg»Статии»Загадки на древността»Древен Египет»Откриха гробницата на внучка на Рамзес II

Откриха гробницата на внучка на Рамзес II

AdminAdmin
Администратор
662
Откриха гробницата на внучка на Рамзес II

Погребален комплекс на 3000 години беше разкрит в Египет, съобщиха от National Geographic. Археолози установиха, че той пази останките на жена на име Исиснофрет, чиито предполагаем прадядо е фараонът Рамзес II, управлявал през XIII век пр.н.е. От йероглифите на саркофага се предполага, че дамата била от благородно потекло и част от семейството на фараона или жена с друг изключително висок статус в обществото. Комплексът с размери 27 на 10 метра бил дълго време скрит от пясък и чакъл в покрайнините на древния царски погребален град Сакара.

Рамзес II вероятно е прадядо на египетската благородничка.

Комплексът е съставен от пирамида в основата си, монументален вход, двор с множество колони и преддверие с три параклиса. Това разкри екипът от японски учени от университета Уаседа , който се занимава с обекта от 1991 г.

Въпреки големите разрушения по останките археолозите са успели да изкопаят отделни фрагменти с изобразени на тях йероглифи. Като цяло те били обрисувани със сцени от всекидневието и дарове - в случай че семейството не може да осигури такива. В сградата е открит и саркофаг от варовик, в който имало три скелета, чиито пол и възраст още не са установени. От екипа не са сигурни какви са откритите тела. Вътрешността на саркофага -дървен ковчег, липсва. Най-вероятно е откраднат заедно с други предмети от гробницата по време на някое от разграбванията.

Около личността на Исиснофрет има много въпросителни, въпреки че египтолозите виждат много знаци за близост със сина на Рамзес II - принц Каемвасет. Той имал дъщеря на име Исиснофрет - правнучка на фараона.Това име обаче било твърде популярно в периода. Жената, чиито останки са намерени, може да е била правнучка на Рамзес II или една от неговите 200 жени, твърдят археолози. „След като направим ДНК тестове, ще разберем коя е тя всъщност" - убеден е Мохамед Ел Ашри - египтолог, работещ с екипа от Уаседа. „Мумията на Каемвасет е в Египетския музей в Кайро заедно с тази на Рамзес II. Това ги прави удобни за бъдещ ДНК сравнителен анализ."Рей Джонсън от Ориенталския институт към университета в Чикаго разкрива повече информация за навиците в Новото царство в Египет (1539 - 1075 г. пр.Хр.).

Често по празниците роднините на починалия се събирали на погребалното място и консумирали храна, която приживе той обичал. Според него Каемвасет е построил гробници за цялата си фамилия и в скоро време ще бъдат разкрити още доста мумии в региона.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest