Никой не знае какво точно съдържат нашите сънища и защо изобщо ги виждам, докато спим. Всяка нощ ние прекарваме няколко часа със затворени очи, а никой учен не може да обясни защо зад клепачите ни преминават картини.
Известно е обаче, че липсата на сън влияе разрушаващо върху организма на човека и вероятно сънят преди хиляди години е бил еволюционна придобивка.
Със сигурност сънят е бил доста полезен, когато първобитните хора са искали да излязат на нощна разходка, точно когато саблезъбите тигри са излизали на лов.
Днес обаче сънят не е особено изгоден, тъй като този процес отнема твърде много – около една трета от живота ни преминава изцяло в страната на сънищата.
Има различни теории за това защо имаме нужда от такова голямо количество сън. Една от тях разглежда съня като начин за възстановяване на силите на тялото.
Но ако сънят е създаден за почивка на тялото, защо мозъкът ни не престава да работи, докато спим? Възможно е, докато спим, мозъкът ни да обработва проблемите, които ни вълнуват, за да намери най-доброто решение.
Различни изследвания доказват, че образователният процес не може да бъде осъществен без сън, защото по време на сън придобитите знания се затвърдяват.
Най-доброто време за учене или повтаряне на научената информация, е преди човек да се почувства изморен. Усетите ли умора, трябва да си легнете, защото дори цяла нощ да седите над книгите, няма да извлечете нищо от тях.
Сънят и сънищата може би са време за персонална гимнастика на мозъка, която позволява да се решат някои емоционални проблеми и помагат на човек да направи анализ на спомените и мислите си.
Възможно е нещата да са коренно различни. Когато спите, изпитвате голямо зрително натоварване, което мозъкът по някакъв мистериозен начин обработва.
В будно състояние има допълнителни стимули за активиране на различните чувства, но мозъкът най-вероятно ги обработва по същия начин.
Коментари
Какво означава това ?