Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Шумерите изобретили колелото

Шумерите изобретили колелото

Нина НордНина Норд
Джедай
760
Древно колело
3D куб Ubik за деца и възрастни
Препоръчано за малки и големи:
3D куб Ubik за деца и възрастни
17.00 лв.

Когато стане въпрос за великия изобретател Томас Едисон, хората си спомнят пет негови известни творения – фонограф, пишеща машина, телеграф, генератор на променливия ток и електрическата крушка.

Но едва ли някой знае, че през 1872 година Едисон е патентовал парафиновата хартия, която послужила като първата обвивка за шоколадови бонбони.

Вместо тоалетна хартия древните римляни използвали гъба, закрепена за пръчка, която след употреба се потапяла в чаша със солена вода. Викингите използвали вълна, а коренните жители на Америка – листа от царевица.

Френските крале били прекалено изискани и използвали за тази цел дантели. Първи започнали да използват хартия в тоалетната древните китайци, но не простосмъртните, а само императорите.

Бонбони

След време и други нации започнали да използват с тази цел хартията. През 1857 година жителят на Ню Йорк Джоузеф Хайети се сетил да нарязва хартията на еднакви парчета и да я продава на пакетчета.

Той толкова се гордеел с изобретението си, че върху всяко листенце отпечатвал името си. Тоалетната хартия, навита на руло, започнала да се произвежда през 1890 година.

Кой и защо е изобретил колелото, ще си остане загадка. Най-древното колело в света е било открито на територията на Месопотамия и е било изработено преди петдесет и пет века.

Шумерска пиктограма от тридесет и пети век преди новата ера изобразява шейна на колела. Тогава колелетата се изрязвали от дърво във формата на масивни дискове.

Първите колелета със спици били изобретени на полуостров Мала Азия през двадесети век преди новата ера и по същото време успели да стигнат до Европа, Китай и Индия.

Тези колелета били използвани за колесници, които превозвали хора, но в Египет ги използвали и за транспортиране на товари. Най-голямо разпространение получили колелетата в Древна Гърция и Древен Рим.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest