Полуостров Юкатан е истинско елдорадо за археолози от цял свят. Древните маи са оставили в джунглите на полуострова своите храмове, пирамиди и цели градове.
На няколкостотин метра от бреговата ивица на Юкатан са разположени входове в подводни пещери, които всеки момент ще се сринат. Някои от тях са полузатрупани и в тях могат да влязат само джуджета.
Смята се, че преди около шестдесет и пет милиона години в Мексиканския залив паднал метеорит, който променил климата на планетата и унищожил динозаврите.
Планини с височина над триста метра над морското равнище се формирали в резултат на мощни вулканични изригвания от третия и четвъртия период на кайнозойската ера.
Няколко милиона години по-късно от морските дълбини се появил полуостров Юкатан и се образувала неповторима екосистема с чиста като кристал вода, свързана с Карибско море.
Под водата се образувал лабиринт от пещери, вдлъбнатини и подземни реки. Смята се, че в тези лабиринти досега спят боговете на маите, повелители на тринадесетте небеса и на деветте подземни свята.
В продължение на много години подводните пещери били запълвани с кости и артефакти на първобитните хора. Най-древния предмет, създаден от човек и открит в земите на маите, е малък накрайник за копие, изработен от обсидиан.
Подводните пещери обаче крият по-древни предмети. Там има останки от праисторически животни и вече са открити останките на гигантски броненосец.
Във водните басейни има много човешки кости – останки от жертвоприношения, тъй като за маите подводните пещери били врати към отвъдното.
За жертвоприношения били използвани най-вече роби и пленници от мъжки пол в крехка възраст, но най-често жертви ставали незаконно родени деца и сираци.
Преди да бъдат хвърлени във водата, жертвите били лишавани от сърцето си и от езика си, за да изтече кръвта във водата. Маите погребвали особено важните покойници в подводни пещери.
За да стигнат до тях, те използвали акваланги. Маите са първите изобретатели на прототипа на съвременния акваланг. С негова помощ те можели да се гмурката на голяма дълбочина.
Коментари
Приятел, като не можеш да проумееш нещо, защо го дефинираш?