Sanovnik.bg»Статии»Загадки на древността»Учени на крачка от разгадаването на образа на Мона Лиза

Учени на крачка от разгадаването на образа на Мона Лиза

AdminAdmin
Администратор
662
Мона Лиза

Вече близо половин хилядолетие учените водят пламенни спорове относно прототипа на изображението на може би най-популярната картина в света – Мона Лиза.

Сред най-популярните предположения е твърдението, че пред великия Леонардо да Винчи е стояла Лиза – съпругата на заможния флорентински търговец Франческо дел Джокондо. Тезите ще се потвърдят или отхвърлят в най-близко бъдеще. Съвсем наскоро италиански археолози съобщиха, че са открили гроба, в който се предполага, че са положени останките на именитата флорентинка.

Екип от 8 археолози вече работи усърдно за разкриването на мистерията. Очаква се откритите крипти да се отворят, а останките от починалата на 63 години Лиза Герардини да бъдат внимателно изследвани, за да се определи дали наистина Да Винчи се е опитал да пресъздаде именно нейния загадъчен образ.

Учените се надяват, че след като обобщят данните от формата на черепа и го сравнят с компютърните изчисления за действителния прототип на фамозната картина, най-накрая да се сложи точка на споровете за това кой е изобразен на платното.

Другата най-популярна теза е, че шедьовърът на Да Винчи всъщност изобразява не жена, а мъж. Според хипотезата Мона Лиза е всъщност автопортрет на художника Леонадро. До този извод са стигнали изследователи, които са направили детайлни съпоставки на лицето на твореца и на нарисувания от него образ.

Не стихват и споровете относно това каква е причината за загадъчната усмивка на Мона Лиза. Някой от предположенията са, че Джокондата всъщност е страдала от заболяване, което пречело на лицевите й мускули да се отпуснат, следователно това било нейното нормално състояние.

Щрих към мистерията на най-известната картина добавят учени от САЩ, които са стигнали до заключението, че в усмивката на Мона Лиза се съдържат 83% щастие, 9% пренебрежение, 6% страх и 2% злост.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest