Картината на Леонадро да Винчи с Мона Лиза не престава да носи безсънни нощи на учените по света.
Този път върху загадъчността на усмивката на Джокондата се съсредоточиха учени-невролози от Испания. Според тяхната теория усмивката на Мона Лиза се променя, след като очите на зрителя изпращат противоречиви сигнали до мозъка.
Какво е обяснението? Отделните участъци на ретината на очите изпращат до мозъка информация от различни категории. Тези канали кодират данни от визуалното поле - размери, яснота, яркост или разположението на обекта. Когато единият канал надделява, човек вижда Мона Лиза усмихната, а когато другият надделее - усмивката й угасва и тя става сериозна, пише списанието New Scientist.
За да стигнат до този извод учените са провели следния експеримент. Доброволци наблюдавали картината от различно разстояние, под различно осветление и повлияна от ред други фактори. Възприятието на наблюдатели се променяло взависимост от всичко това.
"Леонардо най-вероятно се е стремил да създаде точно такъв ефект", смятат изследователите.
Преди четири години учени от университетите в Амстердам и техни колеги от САЩ пък стигнаха до друг извод. А именно, че в усмивката на Мона Лиза се съдържат 83% щастие, 9% пренебрежение, 6% страх и 2% злост.
Подобна на версията на испанските учени е и тази на професор Маргарет Ливингстън от Харвардския университет. Тя също смята, че тайната на усмивката се дължи на особеностите на човешкото зрение. С тази разлика, че според нея човек вижда Джокондата усмихната, само когато се вгледа в други части на лицето й.
Коментари