Един от въпросите, които вълнуват много хора, е дали е истина, че тялото ни се обновява на всеки седем години. Смята се, че това може да се случи и през всеки десет години и ние се превръщаме в напълно нови хора.
Това се дължи на факта, че клетките ни се обновяват и се заменят с нови. Така се обяснява и фактът, че понякога внезапно се чувстваме с десетина година по-млади.
Отделните клетки имат крайна продължителност на живота и при умирането си се заменят с нови клетки. В човешкия организъм има около седемдесет трилиона клетки.
Всеки тип клетка има своя продължителност на живота и когато човек умира, времето, което е необходимо, за да умрат всички клетки на тялото, може да е от няколко часа до едно денонощие.
Следователите често използват този факт, за да определят причината и времето на смърт на човек, който е станал жертва на убийство.
Червените кръвни телца живеят около четири месеца, а белите кръвни телца средно живеят околоко година. Клетките на кожата живеят около три седмици, а клетките на червата умират след четири дни.
Сперматозоидите имат продължителност на живот около три дни, а клетките на мозъка живеят колкото живее и самият човек - невроните в кората на главния мозък не се обновяват, след като загинат.
Затова седемгодишният цикъл не е нещо специално, тъй като клетките постоянно се обновяват, след като умрат старите клетки в различните части на тялото.
Всъщност това не е точно мит или грешка, защото при сумиране на продължителността на живота на всички клетки в човешкото тяло ще се получи цифра, близка до седем години.
Коментари