Sanovnik.bg»Статии»Сънища»Безсъние»Парасънища - какво са?

Парасънища - какво са?

Парасънища - какво са?

Сънят и неговите особености

Прекарваме в сън една значителна част от живота си. Човешкият мозък обаче никога заспива напълно. Сънят не се явява пасивно състояние, което откъсва човека напълно от действителността. Мозъкът продължава и по време да сън да поддържа, макар и на едно елементарно ниво, сензитивните усещания, слуховите и осезателните стимули, които във всеки момент могат да прекъснат съня.

По време на сън мозъкът обработва събраната в будно състояние информация, организира си собствена система за архивиране на данните и премахва ненужната му информация. Така предразполага мозъчните клетки към будно състояние, за да използваме целия запас от информация и да работим ефективно.

Мозъкът е една сложна и добре смазана машина, която работи ефективно по време на съня. Както всяка машина обаче тя има свойството и да дава дефекти. Най-честият от тях определяме с термина безсъние, макар че той има различни изражения и представлява част от

нарушенията и смущенията на съня

.

Смущения в съня

Като смущения в съня определяме всички състояния, дължащи се на нарушенията на ритъма, количеството и качеството на съня. Те са наистина разнообразни като проява - от системно хронично недоспиване/безсъние/ поради недостатъчно време за сън, което обикновено се определя 8 часа на денонощие, през прекалено дълго спане, известно като нарколепсия, до нарушения, дължащи се на различни състояния, пречещи на нормалното протичане на съня- сомнамбулизъм, кошмари, говорене на сън и други.

Проявленията на всички тези нарушаващи съня прояви имат своите причини и типология и затова клиничната им класификация не е лесна, но все пак е нужно да се открие дали причината се дължи на заболяване, или на прекаран стрес, на драстични промени в начина на живот, за да се направи опит за промяна на състоянието или неговото лечение, ако причината е медицинска.

Парасънища - какво са

Кошмари

Парасънищата представляват отделна група от нарушенията на съня, които са предизвикани от анормално и нежелано събитие по време на съня или на прехода от будно състояние към сън. Към парасънищата се отнасят състоянията:

Сомнамбулизъм - ходенето на сън

За причина за проява на този тип нарушение се смята грешка на мозъка, която го принуждава да напусне състоянието на сън и да премине в междинно такова, между ходене и спане. Умът на сомнамбула спи, но тялото му се движи, което предизвиква объркване в човека, ако внезапно се събуди. Състоянието е опасно, защото може да доведе до сериозни наранявания на страдащия. Нужни са усилия в подготовката на съня и поддържането на условията, в които човекът спи, за да се елиминират тези състояния.

Сомналоквизъм - говоренето на сън

Това нарушение се проявява по различни начини - от безсмислено бърборене до водене на продължителни диалози или монолози. Може да се дължи на стрес, депресия, употреба на алкохол, висока температура, но може да бъде и наследствено. Ако се дължи на ментално заболяване, се наблюдава по-често след 25-годишна възраст.

Кошмарите на сън

Тези състояния се формират в хода на живота като отражение на чувствата, нагласите, отношението. Най-често се проявяват при хора, които имат определени наслоени страхове, кореспондират със детски страхове или нещо от настоящата реалност. Анализът на съня ще донесе нужната информация за причината и така по-лесно ще се стигне до нейното отстраняване.

Бруксизъм - скърцането със зъби

Безсъние

Представлява неволно скърцане със зъби, най-често проявяващо се нощем. Проявява се поради спазъм на дъвкателните мускули, стискане на челюстта или движение на долната и горната челюст една спрямо друга, при което се чува неприятен скърцащ звук. Стресът е много честа причина, но също така се предизвиква от чревни паразити, заболявания на дихателните пътища, може да има и друг произход.

Синдром на краката, които не си почиват - силно непреодолимо желание спящият постоянно да движи краката си.

Синдромът на неспокойните крака, както още се нарича състоянието, се предполага, че се дължи на генетично предразположение. Болните от желязодефицитна анемия също страдат често от него. Трудно заспиване и трудно поддържане на съня са характерни прояви на този тип нарушение на съня. Може да бъде и резултат на неврологично разстройство.

Лечение на състоянията, принадлежащи към парасънищата

Най-често се преминава към употреба на сънотворни. Хапчетата за сън не винаги са правилното действие. Лекарствата обикновено не успяват да възвърнат нормалния сън. Умората, непрекъснатата полудрямка в ежедневието са прояви, резултат от нарушенията на съня, към които принадлежат и парасънищата. За справяне с проблема най-добрата опция е да се потърси причината за появата им и ако се установи, да се премине към лечение, в резултат на което ще изчезне и самото състояние.

Вижте още какво да сложите под възглавницата за здрав сън, както и разберете какво пречи на съня.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

3
50
40
31
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Тази статия още не е коментирана. Бъди първият, който ще остави коментар към нея:Анонимен