Някои хора твърдят, че доброволно си причиняват физическа болка, за да облекчат душевните си страдания. Резултати от ново изследване показват, че най-вероятно това е истина, особено за хората, страдащи от гранично разстройство на личността.
Експертите твърдят, че хората страдащи от гранично разстройство на личността, често изпитват силни емоции, но липсват навици за регулирането на тези емоции. Такива хора по-често са склонни към самонараняване.
Инга Нидтфелд и нейни колеги от Хайделбергския университет в Германия са изучавали въздействието на емоционалните стимули и топлинните дразнители върху хора с наличие и отсъствие на раздвояване на личността.
Специалистите са провели изследване, използвайки изображения за стимулиране на появи на негативни, позитивни и неутрални емоции. Използването на топлинните дразнители провокирало появата на чувство на приятна топлина или някои болезнени усещания, предизвикани от същата топлина.
В резултат станало ясно, че при хората с раздвояване на личността активността на лимбичната система (една от областите на мозъка, която обработва емоциите) е повишена в резултат на реакциите към положителните и отрицателните емоции.
Голяма активност била забелязана и в областта на мозъка, която получава сигнали от всички сензорни системи. Обаче топлинните дразнители, които се предполага, че подтискат емоционалната хиперактивност, възпрепятствали активизирането й както при болните, така и при здравите хора.
"Получените данни се съгласуват с хипотезата, че физическите болезнени стимулатори действително осигуряват известно облекчение от емоционалния стрес на пациентите с раздвояване на личността. Те забавят дейностите на участъци на главния мозък, задействани при възприемането на емоциите", разказва д-р Джон Кристъл, главен редактор на списание Biological Psychiatry. "Този процес ще им помогне да компенсират отсъствието на механизъм за емоционална регулация", смята още той.
Коментари