Едно от най-значителните чудотворни образи на светци са тези на Свети Георги Победоносец. Сред тях се отличава чудотворната Фануилска икона, чийто оригинал се пази в Зографския манастир, Света гора, а историята на създаването на манастира е тясно свързана с тази необикновена, неръкотворна икона на християнския светец.
История на Фануилската икона
Близо до град Лида в Палестина се намира манастир, наречен Фануилов. Храмът му е бил дом на неръкотворна чудотворна икона на Свети Георги, тъй като там е родното място на светеца. Иконата се намирала на това място още от времето на цар Константин. Иконата церяла болестите на хората и затова те посещавали масово духовната обител, за да потърсят спасение от светеца.
Един ден образът от иконата изчезнал и никой вече не го виждал. Натъжили се монасите, но една нощ светецът се явил на игумена и му казал, че се е преместил на Атон, защото сам Бог е решил да предаде Палестина и Сирия на сарацините заради многобройните грехове и неправди, извършени от християните. Свети Георги казал на игумена, ако искат да го потърсят в Света гора.
Всички монаси заедно с игумена бързо тръгнали на път и пристигнали в манастира Зограф, където намерили иконата на своя патрон. Те решили завинаги да останат там и така възникнало първото монашеско братство в Зографския манастир.
Много владетели и военачалници отивали да се поклонят на светата неръкотворна икона и да оставят дарове на манастира, за да се прослави името на Свети Георги Победоносец. Голям дарител на манастира е цар Иван Асен II, който посетил обителта през 1230 година, както и неговия син, цар Коломан.
Чудесата на Фануилската икона
Фануилската икона се смята за чудотворна от времето, когато се е намирала във Фануиловия манастир. Страдащите от нелечими болести отивали в манастира да се помолят на светеца и го напускали здрави. Това донесло славата на иконата като чудотворна.
Мистиката около Фануилската икона обаче идва от преданието за изчезналият образ на светеца, който се появил в Зографския манастир. Света гора било мястото, където Христовият войн Георги избрал, за да се пресели от Фануил, който трябвало да мине в ръцете на сарацините.
Чудесата с Фануилската икона се свършили до тук. Един невярващ епископ от Едеса се присмял на монасите, че разказът им за чудодейната икона е тяхна измислица и докоснал лицето на светеца на иконата. Тогава пръстът му залепнал и нито молитви, нито всякакви опити можели да го премахнат.
Светецът се явил сам на епископа и му казал, че му прощава, но част от пръста му ще остане като спомен за неверието. Тази частица и до днес стои на лицето на иконата, за да напомня колко е важна вярата.
Коментари