Когато лятото свърши своя път, дългите му горещи дни се заменят от по-къси дни и по-плътни сенки. Околният пейзаж променя визията си и добива по-мрачен вид с оголените клони на дърветата и създаващите страховито настроение форми на пушека от комините.
С настъпването на мразовития период от годината самата природа става омагьосана. Мракът все по-бързо измества слънцето, а дневната светлина е заменена от причудливите сенки на огъня. Това е сезонът на магиите. Неговото начало е на 31 октомври срещу 1 ноември.
Значението на Вси светии в културата на народите
Краят на октомври месец е магическо време и то е почитано от много култури по света още в древни времена. В прехода между лятото и зимата всички забелязват аналогията с цикличността на живота, преминаващ от живота към смъртта, а в нощта срещу 1 ноември е моментът на срещата с мъртвите, която е едно от най-големите тайнства.
Минорните акорди на природата стават съвсем осезаеми и влияят върху биоритъма и настроението на човешкия организъм. Древните сравнявали този момент с повратна точка в живота на света и смятали, че тогава се отварят дверите към отвъдното, давайки път на непознати и тайнствени сили.
Вси Светии в християнската традиция днес
На 31 октомври католическата църква отбелязва тайнството от срещата между живота и смъртта под името Денят на Вси светии. Това се случило още през 835 година с указ на папа Григорий Четвърти, умело интегрирал празника на мъртвите от езическите традиции в своя религиозен канон.
От нощ на мрака религията извела светъл католически празник, отдаващ почит на всички мъченици и светии на вярата.
Празникът Вси светии показва нагледно, че животът може да бъде страшен и вълнуващ, празничен и мистичен, особено в нощ, наситена с тайнството на човешкото въображение.
По стар езически обичай и в нашата съвременност през нощта на 31 октомври силите на мрака ще оживеят заедно с магиите от древността. Това е време, в което всеки се потапя за малко в енергията на старите вярвания и си припомня някого от своето лично минало.
А съвременният символ на Хелоуин - тиквеният фенер със свещ в него, е наследник на старата езическа традиция, която почитала фенерите, които древните палели, за да осветят пътя на изгубените мъртви души.
Вижте още: Защо 11 ноември е вълшебен ден?
Коментари