Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Религии»Спорът Филиокве и Великата Схизма

Спорът Филиокве и Великата Схизма

Спорът Филиокве и Великата Схизма

Великата схизма от 1054 г. има дълга предистория. Схизмите преди 1054 г. са били основно между Католическата и Апостолската Църква, както и други течения в Църквата, които не са били съгласни с решенията на Вселенските събори. Въпреки съществуването на редица ереси, двете крила на Църквата - източно и западно са били единни в първите 1000 години от историята на църквата.

Проблемите между двете части на едната християнска Църква възникват поради различни неразбирателства, сред които е и въпросът за Филиокве, довел до Великата схизма.

Филиокве (Filioque) е израз на латински със значение...и от Сина. Това е добавка към религиозните текстове, направена през ХІ век и утвърдена окончателно през 381 година на Втория вселенски събор.

На практика е постановка, която обяснява, че Светият Дух идва не само от Бог Отец, но и от неговия Син и така се утвърждава единството на Светата Троица.

Филиокве не се приема от всички ангажирани пряко с въпросите на вярата и се превръща в повод за разделението на Вселенската църква през 1054 година, защото Източната (Константинополската) църква не приема тази нова постановка.

Филиокве навлиза в литургиите на Западната църква няколко века по-рано. Една от причините е борбата срещу ереста арианство. Стремежът е да се подчертае божественият произход на Исус Христос.

Източната църква запазва виждането си, че утвърденият вече Символ на вярата не бива да бъде дописван и разглежда Филиокве като еретична проява.

Един от най-ранните критици на филиоквето е патриархът на Константинопол Фотий, който се изказва срещу тази добавка през 866 година.

Филиокве и Великата Схизма

След османската експанзия, застрашаваща независимостта на Източната Римска империя и нейната столица - Константинопол през ХІV век, са направени опити да се изглади спорът. Резултатът на тези действия е унията от Флоренция. По-късно обаче Източната църква отхвърля този договор.

Този спор все още не е разрешен и до днес и както в далечното минало, така и сега в него има не само чисто теологични съображения, но и сериозна намеса на исторически обстоятелства, възпрепятстващи признаването на факта, че и двете страни в спора имат предвид едно и също положение, изразено по различен начин.

Вижте още: Създаването на християнството.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest