На 4 февруари своя имен ден празнуват хората с имена Жеко, Жела, Желка, Жечка, Жечо, Жечко и Желязко, защото на този ден Православната църква отбелязва паметта на светеца Исидор Пелусиотски.
Името Исидор има гръцки произход и се предполага, че има две възможни значения - едното означава дар от богинята Изида. Другото предположение е, че идва от думата железен.
Самият светец има интересна съдба. Неговият живот и християнски подвизи се отнасят към 5-ти век след Христа. Роден е някъде около 360 година в Александрия, Египет. Заможното му семейство му дава добро образование.
Още съвсем млад приема монашество и постъпва в манастир, в близост до град Пелусиум, откъдето идва името му. В манастира, намиращ се източно от делтата на Нил, Исидор постъпва най-напред като презвитер, а скоро след това се издига до игумен.
По-късно Исидор се премества в Константинопол и става ученик на Йоан Златоуст. Там се отличава като защитник на своя учител по време на гоненията срещу него. По настояване на Исидор Пелусиотски след смъртта на Йоан Златоуст, Теофил, архиепископът на Александрия, включва името на Йоан в диптих.
Исидор води живот, отличаващ се с благочестивостта си, с което привлича много последователи, които учи как да бъдат смирени и да се борят със страстите и помислите на светския живот. Известен е със своите строги и изобличителни речи, както и със споровете с несторианците. Успява да убеди императора на Константинопол да свика Трети вселенски събор, на който е осъдена несторианската ерес.
За Исидор научаваме благодарение на църковния историк Евагрий, който бил съвременник на Исидор. В трудовете си той пише за него като за велик човек, много почитан от съвременниците си заради любовта си към Спасителя и посвещаване на целия си живот в негова служба и прослава. Паметта на Евагрий християнската църква почита също на 4 февруари.
Исидор Пелусиотски умира около 435 година и почти веднага след смъртта му Православната църква го обявява за светец.
От дейността на Исидор са запазени 2012 писма от общо 3 хиляди, написани от него. Тези послания са издадени през 16-ти век в 78 тома.
Коментари