Ако има мъжко име, което звучи изискано и аристократично, то това е Антон. В българския език то е преминало от гръцки, където antho означава цвете. Най-известният носител на името е Свети Антоний, основал първия манастир, а празника си църквата отбелязва на 17 януари.
Името Антон е по-популярно в древен Рим, някои смятат, че коренът му идва оттам. Така се наричал стар римски род и оттам името преминава като лично. При римляните името е било много широко разпространено. В латинския му смисъл означава ценен, както и встъпващ в бой.
Мъжът с име Антон расте заобиколен от всеобща любов. Кат дете момчето Антон е очарователно и привлича вниманието на околните като магнит. Въздействието върху околните Антон обикновено запазва през целия си живот. Съдбата обикновено им отрежда да носят характера на майка си, но техен идол е баща им.
В ученическите си години мъжът Антон не блести с особени постижения. Той е по-скоро среден ученик, но не убягва интересът му към книгите. По-късно става отличен студент и прави впечатление с висок интелект.
Познатите на мъжа Антон често го мислят за страхливец, но това е повърхностно впечатление. Антоновците изграждат у себе си постоянното като отличаваща ги черта. Родените през зимата с това име са добри дипломати, а тези, чийто рожден ден е през лятото стават добри спортисти, тъй като имат качества на бойци.
По отношение на жените мъжът с име Антон най-често се държи импулсивно, защото чувствата взимат връх над разума му. Когато встъпи в брак обаче, той е най-верният съпруг. В зависимост от характера му, Антон има успешни отношения с жени на име Анастасия, Валерия, Дария, Екатерина, Марта или Яна. Неподходящи за връзка са жени с имената Татяна, Ангелина, Дина, Евдокия и Мария. Отношения с такава дама може да донесат неприятни изживявания за Антон.
Нумерологичното число на името Антон е 9 и се управлява от мъжката планета Марс.
Именият ден на Антон е статичен и се отбелязва на 17 януари, когато Църквата почита Свети Антоний. Антонов ден предшества винаги празника на следващия светец от календара - Свети Атанасий или Атанасовден.
Коментари