Какво е перестройка?

Горбачов създава перестройката
Снимка: Victoria_Watercolor /pixabay.com

По-старото поколение, живяло по време на социалистическия строй, добре си спомня времето на перестройката, но младите хора днес не знаят значението на този термин и не го свързват с определен исторически период.

Ако потърсим в тълковния речник, там понятието се дефинира като политическа линия на промяна в социалистическата система с отстраняване на някои слабости, без да се променят основните принципи. Какво на практика означава тази дефиниция и какви промени се крият зад тези фрази?

Перестройка като термин идва от руски и означава преструктуриране. Този процес се отнася до поредица от политически и икономически реформи, чиято цел е да дадат тласък на буксуващата икономика на Съветския съюз от 80-те години на миналия век.

Архитектът на перестройката е президентът на Съветския съюз по това време - Михаил Горбачов. Той слага началото на най-фундаменталните промени в икономиката и в политическата структура на нацията след Руската революция.

Но тези реформи се оказват прекалено внезапни за обществото. Те се съчетават и с нарастващата нестабилност както в самия Съветския съюз, така и извън него в целия Източен блок и това в крайна сметка става причина за разпада на съюза през 1991 г.

Реформи на Горбачов в икономиката

Пътят до разпада обаче следва своите стъпки. Те започват с ранни опити за реформа в стопанството. Горбачов разхлабва централизирания контрол върху много предприятия, като позволява на някои производители сами да решават кои продукти да произвеждат, колко да произвеждат и как да ги продават. Това ги стимулира да се стремят към печалби, но е в противоречие със строгия ценови контрол, който тогава стои в основата на съветската политика в икономиката.

Президентът Горбачов също така премахва ограниченията за външна търговия, като опростява процеса на износ, за да позволи на производителите и местните държавни агенции да заобиколят бюрократичната система на централното правителство.

Той насърчава западните инвестиции, въпреки че по-късно обръща първоначалната си политика, но по-късно изисква и руско участие в тези фирми.

Реформи на Горбачов в политиката

Главната реформа се състои във въвеждането на гласността като основен принцип на взаимодействие с хората. Вдигат се ограниченията за пресата по отношение на гласността - отделят се часове на срещите, в които има открит конфликт между консервативно и либерално настроени политици.

Дисиденти и противници на режима са привлечени в политиката. Създават се условия за възникване на отделни партии с различни политически платформи.

Резултати от перестройката

Обществото се оказва неподготвено да отговори на тези нови положения и перестройката се проваля. Този резултат ускорява падането на Съветския съюз. След десетилетия тежък контрол над страните от Източния блок, Съветският съюз облекчава режима над сателитите от Източния блок, който бързо се разпада.

Сред най-знаковите събития са разрушаването на Берлинската стена и изборът на редица бивши социалистически страни да поемат демократичен път на развитие. Студената война също приключва с разпадането на Съветския съюз.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest