Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Любопитно»Защо сменяме времето?

Защо сменяме времето?

смяна на времето
Луксозна кутия за бижута и часовници
Препоръчано за теб:
Луксозна кутия за бижута и часовници
54.00 лв.

Традиционно в края на месец октомври, в последната неделя, сменяме стрелките на часовниците. Това се случи в неделя точно в 4.00 часа, а за 2022 г. това е на 30.10. Хубавото е, че ще можем да спим един час повече и сутрин ще се съмва с един час по-рано. Както и в повечето хубави неща обаче, винаги има и нещо негативно, а именно- ще се стъмва по-рано.

Макар че вероятно сте чували, че за първи път германците въвеждат смяната на времето по време на Първата световна война с цел да имат повече време за провеждане на военните си действия, истината е че идеята за преместването на стрелките хрумва още през 1895 г. на Джордж Хъдсън от Нова Зеландия, който бил любител на инсектите. Чрез смяната на времето той просто би разполагал с повече дневна светлина, за да събира насекомите, в които направо бил влюбен. В случая говорим за лятното местене на стрелките, естествено.

За да сме напълно коректни, е добре тук да отворим скоби и да споменем, че има достатъчно достоверни източници, според които идеята за смяна на времето произхожда в действителност от Бенджамин Франклин над век по-рано, защото през 1784 г., докато е пребивавал в Париж, той е писал до вестник Парижки журнал с предложение жителите на града да започнат да стават по-рано и да си лягат по-рано. Което по своята същност е абсолютно същото. Да не забравяме, че и известният като първи американски дипломат в историята, бил прочут със своята спестовност. Все пак негов е изразът, че човек не трябва да пилее напразно парите си.

Така или иначе през 1902 година англичанинът Уилям Уилет внася предложение в Британския парламент да има смяна на времето, за да може хората да се наслаждават по-дълго време на светлина. Самият Чърчил, както и известният писател сър Артър Конан Дойл, подкрепят тази относително новаторска идея, но Британският парламент отхвърля предложението.

Със започването на Втората световна война, или по-точно две години след започването ѝ, германците си спомнят за внесеното в Британския парламент предложение за смяна на времето и го прилагат на практика. Не след дълго почти всички държави, взели участие в Първата световна война последват германския пример и започват да сменят лятно и зимно часово време.

защо сменяме времето

Лятното часово време в България се въвежда чак през 1979 г и по настояще то започва последната неделя от месец март в 3:00 часа и последната неделя през месец октомври, но в 4:00 часа, когато превъртаме стрелките един час назад, т.е. връщаме се в 3: 00 часа.

В миналото смяната на времето от лятно на зимно и обратното безспорно е било логично, защото енергията е постъпвала предимно от въглищата. Днес икономическите ползи от тази смяна са минимални, а все повече проучвания показват, че на болшинството от хората тази смяна се отразява негативно от чисто психологическа гледна точка.

При подобно такова проучване, проведено в Германия, над 70 % от хората са изказали мнение в полза на това да няма смяна на времето. Това е и причината през 2019 година Европейският Съюз да поставя въпроса дали да има смяна на времето или не, но преместването на стрелките в европейските държави продължава да е факт.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

5
51
40
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Тази статия още не е коментирана. Бъди първият, който ще остави коментар към нея:Анонимен