Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Щастие и успех»Защо не трябва да бъдеш твърде добър с всички?

Защо не трябва да бъдеш твърде добър с всички?

Защо не трябва да бъдеш твърде добър с всички?
3D куб Ubik за деца и възрастни
Препоръчано за малки и големи:
3D куб Ubik за деца и възрастни
17.00 лв.

От малки сме научени да бъдем добри с другите и да се отнасяме с хората така, както бихме искали да се отнасят с нас. Затова повечето от нас се стремят да бъдат добри и това е лично качество, което ценим в себе си и търсим в другите. Но някои хора са твърде добри и това в един момент пречи на физическото и емоционалното им благосъстояние.

И така, възможно ли е да бъдеш прекалено добър? Можем ли да доведем любезностите до крайност?

Какви са вредите от доброто?

Нека започнем, като се задълбочим в значението на „добър“. Макар дефиницията да е дълга и сложна, да разгледаме серия от синоними, за да помогне да се опише терминът. Един от тях е „сговорчив“. Приятните хора се разбират с другите; те полагат усилия да се носят по течението. Те дават всичко от себе си, за да избегнат противоречията или споровете.

Вторият синоним е „привлекателен“. Независимо от външния си вид, хубавите хора излъчват успокояваща енергия и поведение, което ни приветства в тяхната сфера. Добрите хора използват учтив и разбираем език, дори при най-предизвикателните обстоятелства. В крайна сметка добрите хора са мили. Те се интересуват от чувствата и събитията, които влияят на другите, и правят всичко възможно да подобрят нещата.

Защо нещата се объркват при прекалено добрите хора?

Твърде добрите хора може да имат проблеми да кажат „не“. Те се чувстват виновни, ако не искат да направят нещо за някого или трябва да отхвърлят молба. В резултат на това те често се оказват в нещастни ситуации и се чувстват неспособни да говорят или да направят промяна. Прекалено милите хора може да таят негодувание, да се чувстват подценени и да усещат, че никой не ги слуша или приема на сериозно, че са скучни за останалите.

Те имат проблеми с поставянето на граници и се тревожат повече за това да угодят на другите, отколкото да решат кой вариант е наистина най-добрият. Много често другите се възползват от тяхната доброта или открито демонстрират неуважение. В крайна сметка твърде добрите хора "прегарят".

Депресия

Те прекарват повече време в грижи за другите, отколкото за себе си. Добрите хора дори могат да пренебрегнат своите хранителни нужди и нужди от физически упражнения и са изложени на риск от наднормено или поднормено тегло. Те постоянно се борят с изтощението. Накратко, техните енергийни резервоари хронично се въртят празни и те не полагат много усилия да ги напълнят.

Въпреки че положението на твърде добрите хора изглежда, че не никак леко, може би не точно добротата е виновникът за състоянието им. Някак си тези хора свързват добротата с множество други характеристики и поведения, които нямат нищо общо с истинското значение на думата. Никъде в обширната дефиниция на добротата не се споменава вина, липса на грижа за себе си, прекомерна работа или никога да не казваш „не“.

Как да не бъдете прекалено добри?

Говорете.

Имате право да изразите мнението си. Отделете достатъчно време, за да определите какво искате да кажете, след което използвайте аз-изявления, за да изразите вашите нужди или желания.

Поставете граници.

Поставяне на границите

Обърнете внимание кога се чувствате балансирани и комфортно и кога се чувствате неспокойни или стресирани. Анализирайте какво трябва да направите, за да се поддържате в спокойна, стабилна зона.

Освободете се от вината.

Разпознайте кога умът ви преразглежда действията ви. Направете най-доброто, което можете във всяка ситуация, след което преминете към нещо друго.

Грижете се за себе си.

Вие заслужавате да се грижите добре за себе си. Яжте балансирани хранения всеки ден, спете достатъчно през нощта и спортувайте ежедневно.

Разпознайте границите си.

Знайте кога сте уморени, разочаровани или просто сте приключили за деня, след което вземете почивка.

Виж още: Как да бъдем щастливи

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest