Тиранозаврите не са били хищници, както се считаше досега, а са се хранели с мърша. Това доказват следи от зъби по раменната кост на растителнояден динозавър, намерена в Монголия, информира списанието "Ню сайънтист".
Хранителните предпочитания на Тиранозавър рекс представляват интерес на учените още от началото на 90-те години на миналия век. Някои от специалистите предполагат, че макар да са имали мощни челюсти, представители на този вид не са били ефективни хищници заради недоразвитите им предни крайници и твърде големи задни крайници.
Следите показват, че огромен тиранозавър сръчно е отстранил месото от костта с дължина 90 сантиметра, докато по останалата част от скелета не е имало следи от нападение на хищник.
Дейвид Хоун от Института по палеонтология и палеоантропология в Пекин, Китай, е категоричен, че това е сигурен признак за мършоядство.
Следите, открити по костта на 70 милиона години, съвпадат с формата на зъбите на Тарбозавър. Това е азиатски динозавър, голям почти колкото тиранозаврите.
Разпределението на следите им показва, че огромният динозавър старателно е късал парчета месо. Това кара учените да смятат, че растителноядният динозавър вече е бил мъртъв, когато е бил нахапан от тиранозавъра, и заровен в речни наноси, откъдето се е подавал само предният му крайник.
Голяма част от палеонтолозите, както и широката публика обаче вярват, че тиранозаврите са били страховити хищни динозаври.
Коментари