Един от последните динозаври, живели в Африка преди изчезването на големите гущери преди 65 милиона години, бе открит във фосфатна мина, намираща се в Северно Мароко.
Учените, направили откритието, смятат, че са ударили джакпота, защото фосилите са на древния хищник абелизавър (Chenanisaurus barbaricus), който е изключително рядък. Динозавърът е по-малък съвременник на северноамериканските тиранозаври рекс, които владеели Земята през периода Креда.
Миналата година д-р Ник Лонгрих от Университета в Бат изучава рядък фрагмент от челюстна кост, открит в мините в Сиди Ченен в басейна на Оулад Абдун, Мароко. В сътрудничество със свои колеги от Мароко, Франция и Испания д-р Лонгрих идентифицира, че фосилът е принадлежал древния гущер абелизавър.
Тези представители на динозаврите били хищници като братовчедите си Тиранозавър рекс, но с по-къси и по-тъпи муцуни. Също така ръцете им били много по-тънки и къси. Докато тиранозаврите са доминирали в Северна Америка и Азия, абелисаурите били най-големите хищници в края на Креда в Африка, Южна Америка, Индия и Европа.
Като цяло находката ни е необичайна. Открихме фосилите в скали, лежали през Креда на дъното на океана. Обикновено във фосфатни мини ние откриваме останки от китове и водни динозаври. Това рядко разкритие може да се сравни почти със спечелването на лотарията. Все пак фосфатните мини са толкова богати на находки, че са като закупуването на милион билети от лотарията. Така че всъщност ние имаме възможност да открием още редки динозаври, обяснява д-р Лонгрих.
Учените смятат, че откритите фосили са на последния динозавър, живял в Африка, защото в земния пласт, където е намерен, нямало абсолютно никакви други вкаменелости на животни, живеели в Африка през края на Креда. Те смятат още, че абелизавърът е оцелял няколко години след масовото измиране на подобните му.
Коментари