Учени са направили изследване върху взаимовръзката между увеличаването на въглеродния диоксид в атмосферата и работата на човешкия мозък. Изводът е, че когнитивните ни способности намаляват с увеличаване нивата на въглероден диоксид. А изгарянето на изкопаеми горива е една от човешките дейности, която най-силно влияе на това покачване.
В този процес се наблюдават и други отрицателни последици като увеличаване на смъртността в районите, където се горят най-много изкопаеми горива следствие замърсяването на въздуха.
Разтопяването на ледниците също оказва влияние върху този процес, като засилва концентрацията на диоксида във въздуха, а сгъстяването му има негативно влияние върху мозъка.
Защо се получава така?
Концентрираният въглероден диоксид ограничава трансфера на газове в човешкия организъм и увеличава неговото количество в алвеолите на белите дробове. Пренасяйки го, кръвта го доставя до мозъка, а високото му съдържание е право пропорционално на ниско съдържание на кислород, което оказва критично влияние върху правилното функциониране на мозъчните клетки.
В резултат на това се повишава сънливостта, раздразнителността, появява се чувство на объркване, възбуда и лош сън.
Човешката зависимост от горивата няма да изчезне и прогнозите са, че увеличаването на нивата на въглероден диоксид ще променят химичния състав на въздуха с всички произтичащи от това проблеми.
Специално върху работата на мозъка тези промени оказват следните основни въздействия:
- С 25 процента се намалява способността да взимане на правилни решения при задачи с основен характер и с 50 процента намалява способността за решаване на комплексни проблеми;
- Общите когнитивни способности на хората в сравнение с времето на индустриалната революция са намалели средно с 8 и дори с 13 процента на някои места. В градовете се е създал така наречения градски купол от въглероден диоксид с отрицателно влияние върху хората.
Изгарянето на изкопаеми горива ще продължи да отделя значителни количества въглероден диоксид в атмосферата, а това няма как да не влияе негативно на функциите на мозъка ни. Добавен към количествата от същия газ, който издишваме постоянно, той ще ограничава все повече познавателните ни способности.
Дали ще бъдат взети правилните решения и най-вече дали ще бъдат приложени, предстои да разберем. Те обаче със сигурност са нужни и е време този факт да бъде осъзнат от всички.
Коментари