Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Силата на Природата»Животът на Земята може да се зародил от мълнии

Животът на Земята може да се зародил от мълнии

Животът на Земята може да се зародил от мълнии

Как се е зародил животът на Земята - вечен въпрос с фундаментално значение, чийто отговор продължава да бъде открит. Предположенията са наистина много, а привежданите доказателства в полза на различните хипотези са още повече. Всяко предположение има своите поддръжници и заслужава уважение и внимание.

Едва ли има някой да не знае крилатата фраза, която ни обяснява, че в началото е бил хаосът. Как от него е създаден перфектният природен ред, в който всеки представител на живата и неживата природа има своето точно място и предназначение? Това е предмет на предположенията заради които изследванията не спират.

Едно от последните нови проучвания предполага, че първите мълнии, бушували вероятно около милиард години, са имали решаващата роля при запалването на искрата на живота на планетата ни.

Какво е довело до това предположение?

В основата стои една идея, почиваща на начините на създаване на стъклоподобни камъни, известни с названието фулгуритни, следствие на мълниите. Фосфорът е елементът, който се съдържа във всеки фулгурит, а този елемент е основен за създаването на живот. Претопеният силициев диоксид, който се получава при тези процеси, остава заключен в скали, които не се разтворят.

Предположенията са, че Земята е преживяла безкрайни на брой мълнии в най-ранния период на съществуването си, и така е освободила фосфора в реактивно състояние, необходим да започне процесът на създаване на живот. Такъв процес може да стартира и на други планети според изследователите от университета в Йейл.

Реактивен фосфор е открит в шрайберзита - неразтворим минерал, в който има метеорен фосфор, краен източник на елемента фосфор, първопричина за наличието на живот на Земята. Учените наричат този етап от еволюционното развитие химичен живот. Той в крайна сметка е довел до поява на биологичното съществуване, каквото има днес на планетата.

Mълнии

Не се смята за вероятно в ерата, когато животът е правил първите си стъпки на нашата планета, да е имало много удари на метеорити.

С помощта на техники, характерни за спектроскопския анализ, е открито, че шрайберзит може да се формира в стъклени форми, когато мълния удари някои почви, богати на глина.

С компютърни модели е изчислено, че в ранния период на Земята са падали от 1 до 5 милиарда светкавици всяка година. За да си го представим, нужно е уточнението, че днес падат по около 560 милиона светкавици на година. Всичко това подсказва, че фосфорът, който тогава е постъпвал, е бил достатъчен за създаване на живот.

Трябва да се изтъкне и фактът, че фосфорът е само един елемент от коктейла, нужен на живота. Освен това мълниите са били съсредоточени на сушата в тропиците, което е създало зони с изобилие на фосфор, намиращи се във водни басейни на сушата.

Това е сигнал, който трябва да бъде търсен и на други планети, защото същите условия може да възникнат и на други места.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest