Животът на Земята се е зародил от захар, твърдят американски учени. Това странно на пръв поглед предположението се базира на откриване на органични съединения от вида на полизахаридите (научното название на захарите) в метеоритите Мърчисън и Мъри, които са на възраст милиарди години.
Мърчисън е открит през 1969 г. в Австралия, а Мъри в канадски пясъчник на 100 милиона години. Смята се, че двата метеорита са фрагменти, откъснали се от по-голямо и по-старо тяло, което някога се е намирало в астероиден пояс между орбитите на Марс и Юпитер.
Знае се, че метеоритите съдържат много въглеродни съединения, като например аминокиселини, структурните молекули на живота. При анализ на Мърчисън и Мъри са установени над 90 вида аминокиселини, между които има и захари.
Методът за установяване наличието на полизахариди е много точен и изключва възможността захарите в метеоритите да са дошли от Земята. Наличието на аминокиселини в метеоритите предполага, че животът на Земята вероятно се е зародил от органични съединения, дошли от космоса.
Полизахаридите имат изключително голямо биологично значение, тъй като представляват източник на енергия и изграждат въглеродните скелети на много други молекули. Сред тях е и молекулата на живота, самата ДНК.
Възможно е захарите да са се образували още преди формирането на Слънчевата система в рекозултат на влиянието на звездната светлина върху молекули, които се намирали в частички прах и се носели в междузвездното пространство.
При формирането на Слънчевата система захарите вероятно са се включили в малки тела от вида на астероидите, които са съставяли най-външните студени слоеве на системата, смятат експертите. При разрушаване на тези астероиди, техни фрагменти са паднали на Земята и са допринесли за образуването на на животозараждащи молекули.
Коментари