Учени от Кролинския институт създадоха функционираща нервна клетка, способна да имитира нервните клетки на човека и да взаимодейства с тях по същия начин, както в обичайния жив режим.
За това съобщи пресслужбата на шведския Каролински научно-изследователски медицински институт във връзка с публикуването на работата на учените в международното научно списание Биосензорс & Биоелектроникс.
В процеса на работа учените забелязали, че нервните клетки на човека са изолирани една от друга и общуват с помощта на химични сигнали, наречени сигнални субстанции или невротрансмитери.
В нервната клетка, продължават учените, сигналните субстанции се превръщат в електрически импулси, които пътешестват по клетъчната мембрана, докато не достигнат другия край на клетката. След това електрическият сигнал се преобразува в химически, който се предава натам в следващата клетка.
Изследователите от Каролинския институт в сътрудничество с друг шведски ВУЗ - университета в град Линшьопинг, разработили неголям органически биоелектрически компонент, който може да открива химически сигнали, а след това да ги предава нататък в клетките на човека.
Нашата изкуствена нервна клетка се състои от проводими полимери, някои от които от пластмаса, която е проводник на електричество. Изкуствената клетка е като човешкия неврон, намира промените в химическия сигнал, който после се превръща в електрически сигнал.
С помощта на електронно програмно обезпечение сигналът се изпраща по-натам в нужното място, където той се преобразува в химически сигнал, който въздейства на следващата клетка, каза един от ръководителите на изследването – професорът по клетъчна биология Агнета Рихтер-Далфорс.
Учените се надяват, че тяхното изследване ще може да подобри лечението на различни неврологични заболявания, които сега зависят от традиционния метод на електрическа стимулация на нервните клетки.
Засега нашата изкуствена нервна клетка е значително голяма, но с помощта на съвременните нанотехнологии нейните размери може да се намалят и в крайна сметка да се направи имплант, който може да бъде поставен в пациента, казва още Рихтер-Далфорс.
Коментари