В Древен Египет са били мумифицирани не само хора, но и... крокодили. Това показа компютърна томография на египетска мумия на 2 000 години с маска на крокодил.
Оказа се, че в мумията има истински крокодил. Неговите останки са обвити в цветен лен, съобщава "Нешънъл джиографик". 2, 4 - метровият артефакт е крокодил от Нил.
Мумиите всъщност са две. Те са собственост на антропологичния музей "Phoebe A. Hearst" в Бъркли, Калифорния. Първата от крокодиловите мумии не се знае точно как е придобита. Предполага се, че е закупена през 20 век в Египет от филантропа Феби Хърст, не чието име е е музеят.
И двете мумии са били сканирани от учени чрез компютърна томография, за да разберат какво се крие в тях. Те не натъкнали на свръхлюбопитен факт при втората. Тя съдържа недокоснати тела на възрастен крокодил и малки крокодилчета.
В тялото на втория крокодил скенерът отчел малки бели обекти. Предполага се, че това са камъни, които крокодилите често поглъщат, за да пазят по-добър баланс във водата.
В стомаха на мумифицирания 1.7-метров крокодил лъснала и запазена рибарска кука, съответстваща на древноегипетската риболовна технология. На гърба на крокодила имало 30 малки крокодилчета. Всички те са прилепени с лепкава смес към тялото на крокодила-родител. Сместа е от пчелен восък, мас и смола от иглолистни дървета. Същата смес е била употребявана и при мумифицирането на хора. Лепящата субстанция се е разрушила с времето, поради което някои от крокодилчетата са паднали от композицията.
Специалистите по Древен Египет смятат, че крокодилските погребения са били масово явление по онова време. Хищните животни са били мумифицирани като дар на бога на крокодилите - Собек.
Египтяните са правели два вида крокодилски мумии: свещени и оброчни. Първите са смятани за въплъщение на самия бог Собек. Другите са били във вид на жертвоприношения към него.
Коментари