Чарлз Дарвин започнал своите изследвания върху еволюцията, отглеждайки домашни гълъби. Той вярвал, че съсредоточаването само върху една животинска група и следенето на развитието на поколенията ѝ може ясно да покаже еволюцията в действие.
Сега, 160 години след като Дарвин публикува своя опус Произход на видовете, екип от биолози от университета в Юта отново се обърна към гълъби, за да демонстрира еволюция в действие. Но вместо да се фокусират върху самите птици, те насочиха вниманието си към паразитите, живеещи в птиците.
Водещите на изследванията – доцентите Сара Буш и Скот Вила, поставили специален вид въшки от рода Columbicola columbae, който засяга гълъбите, върху различни по цвят и оперение птици. Те ги оставили да се размножават и развиват в продължение на четири години. Учените установили, че през това време насекомите се адаптирали по-добре към цвета на домакините си, което ги правело по-трудни да се забележат и да се отстранят.
Това е невероятно вълнуващо. Нашият експеримент напомня за обикновените молци от Викторианска Англия. Тези насекоми обикновено имали бели и кафяви петна по крилата, за да се прикрият лесно върху кората на дърветата. През 19-ти век в Англия, когато въглищните фабрики покривали дърветата със сажди, само за една година всички популации на молците станали напълно черни. Това и експериментът с въшките, който проведохме, са истинска еволюция в действие, казва доцент Буш.
Учените поставили еднакви на вид въшки върху различни по оперение гълъби. Само в рамките на четири години въшките върху черните гълъби станали черни, а тези върху белите – бели. Изследователите открили и друг интересен факт. Няколко от гълъбите, които били включени в изследването, имали пластмасови клипсове на човките, за да не могат да отстраняват паразитите. Оказало се, че техните въшки не променили цвета си и останали в първоначалния си вид. Причина за това е, че не били изправени пред предизвикателства за оцеляването си.
Това е ясно доказателство, че еволюцията е важен инструмент на живота, без който никой животински вид не може да оцелее. Той служи да се преодолеят предизвикателствата, за да се оцелее. Така че без трудности, с които да се справяме, няма прогрес. Това важи не само за птиците, но и за хората. Това е важен извод, който ще е полезен за всеки, независимо че за него ни подсказаха въшките, казват учените в заключение.
Коментари