Американски учен доказва, че мозъкът при африканците е по-слабо развит. Новата теория на американски учен разбуни научните среди в САЩ и Европа, но доводите му изглеждат научно издържани.
Наскоро Брус Лан, професор по генетика от Университета в Чикаго, представи пред научната общественост резултатите от свой ДНК-анализ, според чието тълкуване при едни хора се наблюдават признаци за бърза еволюция на мозъка, а при други такива липсват.
Този извод провокира нови горещи спорове за връзката между расата и интелекта, в които за пореден път се преплитат научният подход и чисто психологически елементи.
В своето изследване проф. Лан твърди, че генетичните изменения през последните няколко хиляди години са обвързани с размера на мозъка и нивото на интелекта и публикува карти, показващи, че тези изменения са широко разпространени в Европа, Азия и двете Америки, но не и в Африка на юг от Сахара.
Още през 1994 г. други двама психолози изказват мнението, че ниските показатели на афроамериканците в тестовете за интелигентност имат генетичен компонент и не са само следствие от социалните фактори.
Днес 37-годишният Лан твърди, че не си е поставял предварително за цел да свърже расата с интелекта и да стигне до подобни резултати, но научните данни показват, че при някои човешки популации гените на интелекта могат да бъдат по-добри, отколкото при други.
Интересите на Ланг са свързани именно с човешкия мозък. Въпреки че ДНК на шимпанзето и човека съвпада на около 96%, мозъкът на хомо сапиенс е 4 пъти по-голям. Затова много учени смятат за логично да се търси пропорционална зависимост между размера на мозъка и интелигентността.
Групата на Лан се е съсредоточила върху изследване ролята на 2 гена – АSPM и микроцефалина, свързани с размера на мозъка. Хора с дефекти, на който и да е от тези гени се раждат с 3 по-малък мозък от нормалния.
Статистическият анализ на моделите на ДНК показва, че новите мутации на всеки от двата гена бързо са се разпространявали в някои човешки популации и очевидно са им давали предимства пред другите. Такива мутации обаче се срещат по-често извън пределите на Африка.
Според проф. Лан една от мутациите, възникнала преди около 40 хиляди години, по време съвпада с първите рисунки, намерени в пещери както в Западна Европа, така и в Сахарска Африка.
Друга мутация, срещаща се често в Близкия изток и Европа, е на възраст 5.8 хиляди години, т.е. съвпада с появата и развитието на градската цивилизация и писмеността.
Според изнесените данни, нито една от тези вариации не е разпространена в Африка на юг от Сахара и затова се прави изводът, че някои групи изостават от другите. Учените от водещ генетически център в Кеймбридж са провели повторен анализ на данните и са заявили, че са готови да признаят извода на Лан относно еволюцията на гените.
Коментари
Но съм съгласна с TankoBG. Хората от различни раси имат различни особености. Черните наистина са по-силни и издръжливи и ги бива повече в спортовете. Нека за да спомена хората от азиатските страни, те пък са добре развити технологично - всичко, което съществува задължително го има в Китай и/или Япония. Има раси, които пък се характеризират с познаване на природните науки.
Разбира се, винаги има изключения. Не е задължително всички хора от дадена раса да умеят едни и същи неща. Не ме разбирайте погрешно - съвсем не съм расистка и не искам да звуча като такава. За мен всички са равни. Просто казвам, че от научна гледна точка се различаваме както външно, така и чрез много други особености.
Същото е и при хората.
Ами средата на живот и климата , нормално е тези на юг да не променят своя еволюционен статут защото физиологията им не изисква това.Нека разгледаме нашите тела, ние сме голи(т.е. имаме малко или никакво окосмение) тоест нашите тела са напълно пригодени за живот в екваториални и суб екваториални климатични зони .Освен това хората там не са на върха в хранителната верига, еволюцията би дарила тези хора не с по-висок интелект а с повече физическа сила и издържливост .