Канадски учени проведоха експеримент с риби, за да могат те да „проходят“ по суша, както се е случвало в зората на еволюцията.
Специалистите от McGill University от известно време работят над идеята, която на пръв поглед звучи шантаво. Според тях чрез експеримента си те най-добре ще разберат как точно е протекла еволюцията, пише списание Nature.
Те се надяват най-после да узнаят какви промени са сполетели първите живи същества, излезли някога на сушата преди повече от четиристотин милиона години.
За своя експеримент учените използвали 111 риби от вида полиптерус сенегалус, наричан още Динозавърска змиорка. Те ги отглеждали около осем месеца в специално подбрани условия с вода и твърда повърхност.
Водата, в която рибите живели, била само 3 милиметра. Заедно с нея учените използвали и пулверизатори, за да имат рибите необходимата влага. Учените създали и нормални условия с вода, където пуснали 38 риби.
Този вид риби имат функциониращи бели дробове, благодарение на които могат да дишат във въздуха. Учените са забелязали, че през повече време представителите на полиптерус сенегалус пълзят, но понякога използват перките си, за да „ходят“.
Според някои източници този вид дори преминава от един воден басейн в друг благодарение на перките си, но тези сведения са твърде оскъдни.
След като изтекли осемте месеца, изследователите анализирали промените, настъпили с устройството на скелетите на рибите. Те открили, че „участниците“ в експеримента, живели в съвсем малко вода, развили по-уверена „походка“ и вдигат главата си по-високо. Станало ясно още, че същите екземпляри имат изменена форма на костите си и по-издължени ключици.
Учените все пак припомнят, че проведеният експеримент дава единствено насока относно какво точно се е случило преди толкова много години, но не и пълна представа.
Сега специалистите ще повторят изследването, за да видят и промените в мускулите на рибите. Трети опит пък ще покаже какво ще се случи, ако те останат по-дълго в суха среда.
Коментари
+5 за статията от мен.