Човешкият мозък е напълно развит след 30-тата година, твърдят учени, цитирани от Дейли мейл.
Въпреки че официално пълнолетието настъпва на 18-годишна възраст, идеята, че тогава се слага началото на зрелостта, става „все по-абсурдна“. Причина за това е, че на тази възраст мозъкът все още преминава през основни промени. Въпреки това преминаването от юношество до зрелост е индивидуален процес, който при някой хора се случва по-бързо.
През 20-те си години хората са предразположени към психични заболявания. Вероятността да се разболеят от тях намалява след началото на 30-тата годишнина.
Да дадем дефиниция кога човек преминава от детство в зрелостта, изглежда все по-абсурдно. Преходът е много по-нюансиран, заяви проф. Питър Джоунс от университета Кеймбридж на пресконференция, която се проведе в Лондон. Според него точната дефиниция на процеса на израстване е по-удобна за образователната система, здравеопазването и правната система.
Няма детство и след това зрелост. Хората вървят по път, те са на траектория, каза проф. Джоунс преди международен конгрес по невробиология в Оксфорд.
Макар че мнозина от младите хора се специализират в дадена област още в училище или в университета, на мозъка им са нужни още поне 10 години, за да се развие напълно.
Проф. Даниъл Гешуинд от университета на Калифорния в Лос Анджелис изтъкна, че мозъчното развитие е напълно индивидуално, и обърна внимание на грешката, която образователните системи правят, фокусирайки се върху групите вместо върху отделните ученици и студенти.
Коментари