Кучетата толкова силно се интересуват от опашките на другите кучета, защото под опашката се намира специална жлеза. Тя отговаря за индивидуалната миризма на животното.
Затова, когато кучето е изплашено, то подвива опашката си, за да не се издаде и да не позволи на индивидуалната си миризма да се разпространи във въздуха.
Много животни имат любим аромат. Кучетата обожават аромата на анасон, а котките – аромата на мента и на валериан. Лъвовете обичат аромата на скъпи парфюми.
Камилата обича аромата на цигарен дим. Причината, поради която не кучетата с тяхното невероятно обоняние, а прасетата са търсачи на трюфели, е в особената миризма на ценните гъби.
Те излъчват аромат, който прилича на миризмата, която нерезът излъчва, когато е готов да стане баща. Женската жаба направо се побърква, когато мъжкият й протегне задния си крак, за да може тя да вдъхне аромата му. Това кара женската да метне хайвера си.
Някои мъжки змии могат да имитират миризмата на женска змия в любовния период. Така, докато другите мъжкари пълзят към аромат, оставен върху някоя тревичка от хитрия мъжкар, той безпрепятствено стига до женската.
Пеперудите сатурния имат невероятно обоняние – мъжките пеперуди усещат женската на единадесет километра разстояние. На такова разстояние се намира само една молекула от ароматното вещество, което изработва женската.
Миризмата, която лисицата излъчва, за да привлече мъжкаря, е приятна за хората, тъй като прилича на аромата на теменужки. Мравките общуват помежду си с миризми.
За различните съобщения те изработват феромони с различна концентрация. Когато мравката умре, тя все още излъчва феромони, затова останалите мравки контактуват с нея, все едно че тя е жива.
Ако с вещества, които миришат на разлагаща се мравка, се намаже жива мравка, останалите ще я занесат веднага на гробището, където складират труповете.