В Африка археолози откриха два добре запазени скелета на около 1, 9 милиона години. Единият принадлежи на жена, а другият – на дете на възраст около девет години. Находката е безценна, твърдят учените.
Според тях това е преходът между човекоподобните примати и съвременния човек. Те нарекли откритието седибски австралопитек и според тях дова е свързващото звено, което се опитват да открият от десетилетия.
В пещерния комплекс Малапа, който се намира недалеч от Йоханесбург, учените намерили вкаменелите останки на двете човекоподобни същества – жена и малко момче. Едните останки били разположени в близост до другите.
Според археолозите най-вероятно двамата са били роднини. Възможно е те да са загинали заедно. Най-вероятно човекоподобните не са могли да излязат от пещерата, където са се скрили.
Според учените е започнал проливен дъжд, който буквално ги е удавил в пещерата. След това телата им били пренесени от течащата вода в подземно езеро, където те са се запазили в образувалия се слой скална порода, наситена с калций.
Заедно с останките на човекоподобните същества са открити също така кости от древни животни – саблезъби тигри, антилопи, мишки и зайци. Тъй като зверовете също са вкаменели останки, най-вероятно и те са загинали като човекоподобните същества.
Според учените находката е истинско съкровище, тъй като се отнася към периода, в който маймуните са започнали да се превръщат в хора. Точно преди около 1, 8-1, 9 милиона години те са започнали да се изправят на два крака.
Някои учени обаче смятат, че седибските австралопитеци не са липсващото звено, а принадлежат към съвсем друга еволюционна верига. Дребните зъби, развитият таз и дългите крака ги правят близки на хората.
В същото време непропорционално дългите ръце като на маймуни и прекалено малкият размер на черепната кутия сочат, че тези същества са принадлежали към някакъв древен вид, смятат учените.
Изобилието от вкаменели останки привлича в момента учени от цял свят в пещерния комплекс Малапа. Преди дни са открити вкаменелите останки на още две същества, чийто произход и принадлежност тепърва ще бъдат изучавани.
Коментари