Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Мистични Места»Ще се осмелите ли да влезете: Църквата костница, която смразява кръвта

Ще се осмелите ли да влезете: Църквата костница, която смразява кръвта

Rosi StoyanovaRosi Stoyanova
Администратор
743
Църквата-костница в Седлец
3D куб Ubik за деца и възрастни
Препоръчано за малки и големи:
3D куб Ubik за деца и възрастни
17.00 лв.

Стане ли въпрос за Чехия, веднага всеки се сеща за невероятната Прага, която привлича милиони туристи годишно. Оказва се, че едва на 60 км от столицата се намира малък и доста по-неизвестен град – готическото бижу Кутна Хора.

Именно в непосредствена близост до Кутна Хора се намира една от най-невероятните църкви, която няма аналог в света. Става въпрос за църквата-костница в Седлец, на пръв поглед доста невзрачна, но само щом пристъпите прага ѝ разбирате, че това е нещо, което не се вижда често.

Интериорът на църквата е съставен от костите на 40 00 души. Да, точно така – целият интериор, от полилеите, до гербовете и дарохранителницата е изграден от истински човешки кости.

Малката църквичка има невероятно богата история. Основана е през далечната 1142 година като цистерциански манастир. През 1278 крал Отокар II праща абата на манастира в Светата земя. От Йерусалим пратеникът носи пръст от земята на Голгота и я разпръсва над гробището, намиращо се около манастира. Оттогава мястото става популярно за погребения.

Различни богаташи от всички краища на Европа пожелават последният им дом да е именно в гробището, в което има частица от светата земя. Ръководството на манастира е принудено да намери начин за решаване на проблема с наплива, тъй като гробището не е замислено да е така мащабно.

Затова през 1511 е взето решение да се построи костница. Тялото на мъртвия е погребвано във временно установено гробище, а години по-късно костите се изравят и се поставят в гробницата. Полусляп монах е изкопавал костите и така е освобождавал място за нови гробове.

В резултат на върлуващата в Европа чума и войните в района хиляди хора загубили живота си, а мъртвите отдавна вече не се побирали в гробището. Останките се съхранявали на сигурно място, което по-късно става известно като костницата на Седлец.

През 1870 година местният резбар Фратишек Ринт взема необичайно решение – да сортира многохилядната камара от кости. Години му били необходими да ги сортира, но той стигнал и по-далеч. Резбарят изработил интериор от костите в оформената конструкция на църквата, която е изработена от кирпич и камъни.

Ринт избелил костите, направил олтар, герб и дори полилеи, изцяло изградени от кости. Централният полилей е най-внушителната част от интериора на църквата, като в него има части от всички кости, от които е създадено човешкото тяло.

В наши дни малката църква е сред най-популярните забележителности в Чехия. Дори в момента около църквата, разположена в гробище, има разкопан ров и работници продължават да събират кости, намиращи се непосредствено около стените ѝ.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

5
51
40
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати