На практика почти всички родители са се сблъсквали с една и съща ситуация: докато спи, детето им се смее, плаче и говори. Какви са обаче причините за това явление и доколко то е безопасно?
Доказано е, че първата дума, независимо дали тя е тата, мама или баба, детето изрича не пред умилените си близки роднини, а докато спи. В процеса на учене на речта детето много пъти ще говори насън.
Този процес продължава и след като детето вече се е научило да говори. Според учените говоренето насън в повечето случаи е съвсем безвредно и дори помага на детето да се адаптира към околната среда.
Работата е там, че детската нервна система е доста по-несъвършена от тази на възрастните и поради тази причина тя е и много по-неустойчива и по-нестабилна, отколкото нервната система на мама и тате, например.
Изминалите през деня събития, които мозъчето на хлапето попива като сюнгер, могат да се превърнат в истински стрес за него, докато спи. Независимо дали са били радостни или тъжни, ефектът често е един и същ.
В този случай говоренето насън е просто резултат от силните емоции и прекалено ярките впечатления, които са се запечатали в паметта на детето. Ако наследникът ви обаче често плаче нощем, докато спи, трябва да вземете мерки.
Явно неговата нервна система е по-силно възбудима, затова обърнете внимание на последните часове от деня. Бъдете близо до него, за да е спокойно, независимо на каква възраст е. Не му давайте да гледа телевизия.
Докато спи, в стаята му трябва да влиза свеж въздух – поне за половин час отворете прозореца. Естествено, ако детето е малко, ще ви трябва прозорец с двуосев механизъм, така че хем да влиза въздух, хем да няма опасност детето да обърка прозореца с вратата и да падне.
Ако детето само си мърмори и говори нещо несвързано насън, без да се вълнува особено и да се буди, няма страшно. По този начин децата облекчават прехода си към следващата стадия на съня.
Но ако говоренето насън се съчетава често със среднощни кошмари или сомнамбулизъм, както и объркване на съзнанието и неадекватно поведение след събуждане, трябва да се обърнете към детски невролог.
Коментари