Джон Атанасов – това е името на българина, създал бъдещето. На 15-ти юни отбелязахме 22 години от смъртта на този велик човек.
Атанасов е един от българите, които повлияват хода на световната история и изменят облика ѝ до този, който познаваме днес. За съжаление малцина днес са запознатите с историята на този човек, живял до 1995-та година.
Откривателят Джон Винсънт Атанасов е създал първия компютър в света. Това го превръща в един от най-видните и признати български учени. Откритието му променя света завинаги.
Семейството на българина Иван Атанасов се заселва край Хамилтън в САЩ. Мъжът е принуден да емигрира от Ямболско след смъртта на баща му, станал жертва на османските поробители по време на Априлското въстание. Когато е на 13 Иван заминава с чичо си в страната на неограничените възможности. Години след това той се запознава с учителката Ива Парди. Тя е потомък на ирландци и французи. Двамата се влюбват и на 4-ти октомври 1903 г. се ражда първото от осемте им деца – Джон.
Джон Атанасов расте, обучаван от майка математичка и баща електроинженер. Детето е запленено от точните науки, а в училище става и привърженик на спорта. Джон обожава волейбол и американски бейзбол.
След като дълго години се обучава в дебрите на математиката, Джон е приет е да учи висше образование във Флорида. Тъй като там липсва мечтаната от него специалност теоретична физика, той записва курс по електоинженерство. Занимава се и с висша математика. След като се дипломира Джон получава десетки покани от елитни учебни заведения за работа, включително и Харвард. Атанасов избира да приеме предложението на Айова Стейт Колидж и става преподавател по математика.
Докато е в университета, Джон среща Люра Мийкс, която е студентка по икономика. След като Атанасов защитава своята магистърска степен, той се жени за избраницата си. Младото семейство има първо дъщеря, а след това и близнаци. За да защити Джон докторантурата си, цялото семейство се мести в Уисконсин.
Усилията на Джон да издържа семейството си и в същото време да прогресира в науката са наистина впечатляващи. По време на поредица от опити той осъзнава нуждата от машина, която да пресмята по-бързо и ефективно сложните математически уравнения и задачи.
Годината е 1936-а. Атанасов заедно с колегата му Глен Мърфи изработват Лапласиометър - аналогов калкулатор. Той обаче има своите недостатъци и кара Джон да се посвети на нещо още по-мащабно. Решението на проблемите си той намира чак в края на 30-те години на ХХ век.
Атанасов едва не зарязва проекта. Причината е, че влага огромни усилия, които обаче до един удрят на камък. Един ден той е толкова отчаян, че се качва в колата и потегля в неизвестна посока. Така стига до крайпътно заведение. Сядайки в него, българинът е осенен от идеята да създаде нов тип машина, която да бъде направена на базата на електронни елементи и да използва различна система за смятане. Опитен физик, математик и вещ в електронната техника, Джон запретва ръкави. Той моли за помощ Клифърд Бери – технически помощник и негов близък приятел. Учените получават субсидия от 650 щатски долара за работата. Така след няколко месеца създават Atanasov-Berry Computer - прототип на сметачна машина, станала известна по цял свят като АВС - първия компютър.
Проектът набира сили, но за зла участ започва Втората световна война. Америка се меси в събитията и открития, като машината на Атанасов и Бери остава на заден план. АВС дори не получава патент, което води до спорове след години. Времето минава и американците Джон Мокли и Джон Екърт създават своят пръв компютър ENIAC. Истината е, че Мокли се е срещал с Джон Атанасов и за пръв път при него вижда електронно дигитално устройство.
Той краде принципите, за които българският учен е работил толкова усилено. Така се стига до дело. След 7 години Джон Атанасов печели делото. Въпреки това новината за откритието му остава в забвение. Българинът се посвещава на това да изхранва семейството си. В крайна сметка той достига до огромна заплата, но постоянните му отсъствие карат жена му да го напусне.
Джон Атанасов скоро се влюбва и жени за втората си жена - Елис Кросби. В началото на 50-те той слага началото на собствена компания, която просперира. Така през 1957-та година я продава с огромна печалба и две години по-късно се пенсионира, отдавайки се на заслужена почивка.
Създателят на първия компютър идва в България два пъти. През 1970-та е награден с орден Кирил и Методий. След 15 години професор Атанасов отново е в родината на баща си и получава наградата орден Народна Република България. Атансов среща смъртта си в САЩ през 1995-та година. За съжаление той все още не е получил своето световно признание.