Когато експертите от НАСА са изстреляли марсохода Кюриосити на 26 ноември 2011 г., едва ли се предполагали, доколко успешна ще бъде тази космическа мисия и от какво огромно значение за космологията, геологията и дори биологията ще бъдат направените открития.
Марсоходът Кюриосити беше успешно спуснат в кратера Гейл на планетана Марс на 6 август 2012 г. Като част от проекта на НАСА – Марс Сайънс Лаборътори(МСЛ), Кюриосити имаше няколко основни научни задачи.
На първо място сондата трябваше да провери почвата на Марс за възможни следи от вода, както и да изучи климата и геологията планетата.
Тестовите изпитания на почвата на Марс започнаха на 9 февруари 2013 г, когато след команда на учените Кюриосити направи двусантиметрова дупка в почвата на червената планета.
Пробите, които апарата е взел имат за цел да помогнат на учените да отговорят на въпроса дали на Марс е съществувала среда, в която е можело да се развие живот под формата на бактерии.
Досега учените не можеха да отговорят на този въпрос, защото повърхностния слой на планетата е силно засегнат от слънчева радиация и силни обветряния в следствие на Марсиански бури. Това налагаше и взимане на проби от по-дълбоки слоеве на скалите.
Конкретни данни от взетите проби за сега няма. Това, което разбуни публичното пространство и духовете на учените от цял свят е снимка, която Кюриосити е изпратил. На фотографията направена от марсохода ясно се вижда скелет от динозавър.
Дори и с невъоръжено око могат да се различат формите на останките на загадъчно вещество. Виждат се следи от черепна кутия, челюсти, прешлени на гръбначен стълб, които преминават в опашка и се губят под повърхността на планетата. Останките удивително напомнят фосилите на динозаври на нашата планета.
Дали става дума за нелепа фалшификация, както твърдят многото от потребителите на глобалната мрежа или фотографията е автентична, не може да се каже, защото липсва официална информация от НАСА. Дотогава твърденията за съществуването на живот на Марс под каквато и да е било форма ще си останат само спекулации.
Коментари