Sanovnik.bg»Статии»Загадки на древността»Заговорът на Катилина

Заговорът на Катилина

Антония Р.Антония Р.
Джедай
2k
Каталина

Луций Катилина бил заможен римлянин, който, като повечето хора от висшето общество по това време, обичал да живее в разкош и постоянни гуляи, дори да не може да си ги позволи.

Заради непрекъснатото разточителство не след дълго от богатството му не останало нищо и се налагало да взима дългове, за да си позволява пировете с приятели.

Надеждите му за внезапно забогатяване го срещнали с други римляни, които също като него имали огромни заеми. Те оформят група, която с времето стига размерите на сериозна за времето си войска.

Катилина събира хиляди просяци и скитници, които били готови да му служат срещу храна. Назначава военоначалника Манлий, който да ги обучава, и се готвят за нападение над Рим.

Планът вървял по мед и масло, но както казва една стара френска поговорка: Там, където има жена, винаги има и усложнения, и точно женското присъствие се оказало спънка за изпълнението на заговора.

Фулвия била едновременно любовница на един от конспираторите, приближен на Катилина, и на известния оратор Цицерон, който по това време бил и консул в Сената.

Заговорът на Каталина

Разбрал за заговора, той веднага привлякъл вниманието на римляните с нарежда да бъде изпратена войска, която да предотврати атаката.

Катилина обаче също разбира, че планът му е разкрит, и решава да нападне по-рано от предвиденото. Първата му цел е убийството на Цицерон, но когато приближили дома му, видeли, че той е силно охраняван и затова се отказали.

По същото време в Рим пристигат келтското племе алоброги, които искали да молят за намаляване на данъците. Катилина им предлага да се присъединят към войската му, но те се страхували от властта и се свързват с Цицерон.

Той ги уговаря да се престорят, че приемат предложението на заговорниците. Така римляните залавят част от бунтовниците и ги хвърлят в тъмница, където са удушени.

Решителната битка се състои само няколко дни по-късно и въпреки че Катилина събира войска от близо 10 000 души, не успяват да бутнат Римската империя. Но победата била пирова, тъй като и римляните губят много от своите хора при потушаването на бунта.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest