Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Вярвания, Традиции и Обичаи»Странните корени на сватбения обичай

Странните корени на сватбения обичай

4 от 5 Снимки

Брачна халка


Смята се, че традицията за размяна на брачни халки датира от времето на древните египтяни. Тогава пръстените се правели от сплетени коноп и тръстика, както и от кост. Древният народ покрай река Нил смятал, че халката е символ на собственост. Булката имала еднакъв пръстен с новия си господар.

В Рим халката била давана на бащата на булката като знак на покупка и смяна на собствеността. По-късно в средновековна Европа обичаят се трансформирал и разменянето на халките служело като подпечатване на сделката. Или с други думи казано, то значело, че женихът е получил полагащата му се зестра.

Бракът често се счита за свещен съюз и обикновено е съпроводен с важни ритуали и традиции. Повечето от тях са толкова древни и вкоренени в човешките общества, че повечето хора изобщо не помнят какъв е бил техният първоначален смисъл и произход.

Днес, колкото и невинни, интересни и сладникави да са сватбените ритуали, истината е, че в първоначалния си вид те са били нещо напълно различно.

Така халката някога се е смятала за символ и маркировка, че жената вече не е собственост на баща си, а вече принадлежи на съпруга си.

Шаферките пък в миналото не е трябвало само да бъдат добре изглеждащи помощнички на булката, а задачата им била да гонят злите духове. За тези и други корени на сватбения обичай можете да разберете по-горе в галерията.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

5
51
40
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати